Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, la data de 28.09.2023, a propus judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Constanța luarea măsurii arestului preventiv, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 28.09.2023 şi până la data de 27.10.2023 inclusiv,a inculpaţilor Esmer Osman şi Rua Memet, cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunii de tâlhărie calificată.
În concret, în cauză s-a reținut că, în data de 23.09.2023, în jurul orei 20.30, în timp ce persoanele vătămate Z.A.D., în vârstă de 13 ani, și G.G., în vârstă de 14 ani, se deplasau pe jos, pe strada Soveja din municipiul Constanţa, fiind însoţite de minorii B.M.A., în vârstă de 11 ani, și T.R.A., în vârstă de 13 ani, au fost abordate de inculpaţii Esmer Osman, în vârstă de 16 ani, şi Rua Memet, în vârstă de 14, ani, ce erau însoţiţi de minorii A.E., în vârstă de 13 ani, şi M.G., în vârstă de 11 ani.
Ulterior inculpaţii, împreună cu minorul A.E., au ameninţat persoanele vătămate cu acte de violenţă şi le-au controlat corporal, deposedând persoana vătămată G.G. de suma de 10 lei, pe care o avea într-un buzunar, şi persoana vătămată Z.A.D. de suma de 350 lei, pe care o avea într-un ghiozdan.
În urma examinării medico-legale s-a constatat că cei doi inculpaţi au avut discernământ la data comiterii faptei şi în raport cu aceasta.
La data de 28.09.2023 judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Constanța a admis propunerea procurorului de caz, dispunând luarea măsurii arestului preventiv, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 28.09.2023 şi până la data de 27.10.2023 inclusiv, faţă de inculpaţi.
Precizăm că punerea în mișcare a acțiunii penale, reținerea și arestarea preventivă reprezintă etape și măsuri din cursul procesului penal, reglementate de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual adecvat de administrare a probatorului, activități care nu pot, în nicio situație, să înfrângă principiul constituțional al prezumției de nevinovăție.
L.B.



























