Două cazuri noi de COVID-19, în județul Constanța. Situația în țară

0
233
sursa foto: mediafax.ro

Până astăzi, 9 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.294 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 1.043.482 de pacienți au fost declarați vindecați.  În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 140 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21237100,25
2.Arad2364490,12
3.Argeș2738690,21
4.Bacău2604210,08
5.Bihor2925660,21
6.Bistrița-Năsăud1186400,08
7.Botoșani1416020,08
8.Brașov4365510,2
9.Brăila1328010,17
10.Buzău1257230,1
11.Caraș-Severin1145820,23
12.Călărași1004510,09
13.Cluj5749540,19
14.Constanța4291520,14
15.Covasna854050,12
16.Dâmbovița2247830,1
17.Dolj2660720,09
18.Galați2761340,2
19.Giurgiu1101210,11
20.Gorj920510,03
21.Harghita827030,11
22.Hunedoara2286310,1
23.Ialomița1077130,12
24.Iași4237550,12
25.Ilfov4506430,19
26.Maramureș2037150,07
27.Mehedinți833100,1
28.Mureș2393780,12
29.Neamț1893440,18
30.Olt1459220,11
31.Prahova35289200,27
32.Satu Mare1297710,07
33.Sălaj1093510,12
34.Sibiu2648880,22
35.Suceava24188-1**0,07
36.Teleorman1369230,11
37.Timiș5429240,13
38.Tulcea843110,12
39.Vaslui1597000,1
40.Vâlcea1641510,15
41.Vrancea1068000,09
42.Mun. București183500160,17
43.Cazuri noi nealocate pe județe

465*
-15
TOTAL1.079.294140

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 49 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt. JUDEȚ Probe pozitive la retestare
1 ALBA 0
2 ARAD 1
3 ARGEŞ 3
4 BACĂU 1
5 BIHOR 0
6 BISTRIŢA-NĂSĂUD 0
7 BOTOŞANI 3
8 BRĂILA 0
9 BRAŞOV 0
10 BUZĂU 3
11 CĂLĂRAŞI 0
12 CARAŞ-SEVERIN 4
13 CLUJ 1
14 CONSTANŢA 0
15 COVASNA 2
16 DÂMBOVIŢA 0
17 DOLJ 3
18 GALAŢI 1
19 GIURGIU 2
20 GORJ 0
21 HARGHITA 1
22 HUNEDOARA 1
23 IALOMIŢA 0
24 IAŞI 1
25 ILFOV 1
26 MARAMUREŞ 0
27 MEHEDINŢI 0
28 MUNICIPIUL BUCUREŞTI 9
29 MUREŞ 1
30 NEAMŢ 1
31 OLT 0
32 PRAHOVA 3
33 SĂLAJ 0
34 SATU MARE 0
35 SIBIU 2
36 SUCEAVA 2
37 TELEORMAN 0
38 TIMIŞ 2
39 TULCEA 0
40 VÂLCEA 0
41 VASLUI 1
42 VRANCEA 0
  TOTAL 49

Până astăzi, 31.383 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.06.2021 (10:00) – 09.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 228 de decese (122 bărbați și 106 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bacău, Brașov, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Teleorman, Ilfov și Municipiul București.

214 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în iunie 2020, 1 în iulie 2020, 2 în august 2020,  4  în septembrie 2020, 10 în octombrie 2020, 56 în noiembrie 2020, 40 în decembrie 2020, 30 în ianuarie 2021, 21 în februarie 2021, 33 în martie 2021 și 16 în aprilie 2021, în județele Alba, Argeș, Arad, Cluj, Gorj, Ilfov, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Teleorman și Municipiul București.

Dintre cele 228 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 la categoria 40-49 de ani, 28 la categoria 50-59 de ani, 66 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 70 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

216 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți nu au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.436. Dintre acestea, 272 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.043.386 de teste RT-PCR și 1.244.874 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.084 de teste RT-PCR (11.326 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.758 la cerere) și 9.304 teste rapide antigenice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.