Minorul responsabil cu incendierea blocului din cartierul Km4-5 ar vrea să i se ridice măsura arestului preventiv dispus de instanță, Mai mult, el a cerut să fie plasat în arest la domiciliu, așa cum a mai fost cercetat. Judecătorii i-au refuzat această rugăminte, mai ales că a mai stat în arest la domiciliu, prin bunăvoința instanței, însă a evadat de mai multe ori.
După ce a dat dovadă că
nu se poate supune hotărârilor instanței privind măsurile preventive mai
permisive dispuse în cazul său până la soluționarea definitivă a cauzei,
adolescentul Andrei T.A., cel care a provocat incendiul de la blocul din Km
4-5, de pe strada Nicolae Grindeanu, a revenit în arestul IPJ, adică într-o
celulă alături de alți arestați. Inițial e a fost plasat în arest la domiciliu,
dar a evadat de cel puțin 3 ori, nefiind găsit la domiciliu în momentul în care
a fost verificat de polițiști.
Iar pe lângă dosarul deschis în urma incendiului pe care l-a provocat, tânărul
s-a ales cu noi acuzații de evadare.
Așa se face că, recent, instanța a constatat legală și temeinică măsura arestului preventiv dispus în cazul minorului, iar vineri, 17 februarie, Curtea de Apel a menținut măsurea arestului preventiv și a respins cererea tânărului privind înlocuirea acestei măsuri cu arestul la domiciliu, pentru motivele menționate mai sus. Decizia este definitivă.
De precizat că, în noiembrie 2022, instanța de fond l-a găsit vinovat în legătură cu incendierea blocului din Km 4-5, pentru vătămare corporsală din culpă și pentru evadare, fiind condamnat la 3 ani și 4 luni de detenție într-un centru de reeducare. Sentința este definitivă și a fost atacată cu apel, judecătorii urmând a se pronunța asupra acestuia pe data de 14 martie.
Daniel ALBU



























