Tribunalul Constanța a amânat, vineri, judecarea cererii de anulare a hotărârii Consiliului Local prin care a fost introdusă o nouă taxă, în valoare de 200 de lei, tuturor constănțenilor ale căror autoturisme ocupă domeniul public și privat al Municipiului.
După respingerea cererii de suspendare a taxei de 200 de lei, care i-ar fi scutit pe unii constănțeni, dat fiind faptul că, până la sfârșitul acestei luni, trebuie achitată, acum se încearcă și o tergiversare a cauzei în dosarul în care se cere anularea acesteia.
Modul prin care se încearcă acest lucru îl reprezintă cererile de intervenție în dosar a unor persoane, care trebuie aprobate de către judecători. Acest lucru presupune amânarea cauzei până la soluționarea solicitărilor.
Ca și în dosarul prin care s-a cerut suspendarea taxei, și de această dată a apărut aceeași persoană, Manuela Rusu, care a solicitat să intervină în proces. Este exact aceeași persoană care a cerut să intervină în celălalt dosar, însă i-a fost respinsă cererea, pentru că a fost formulată de o persoană care a nu putut dovedi un interes real.
Nu este exclus să se întâmple același lucru și acum, însă pentru administrația locală este mai puțin important acest lucru, din moment ce adevăratul scop este acela de a se depăși data de 31 martie.
Pentru soluționarea cererii de intervenție, instanța a amânat cauza până la data de 24 martie, abia apoi va fi stabilit termen pentru judecarea acțiunii.
Așa cum am mai arătat, acțiunea de anulare a Hotărârii Consiliului Local nr. 412/30.09.2024, privind taxele și impozitele pentru anul în curs, a fost inițiată de mai mulți avocați din Baroul Constanța, respectiv: Mirela Doicescu, Eduard Nicolae Niță, Emil Tatu, Silvia Andronache și Cristina Laura Andrei, care apar ca reclamanți împotriva Consiliului Local Constanța, precum și Felicia Ovanesian, care are calitate de intervenient.
Acțiunea a fost depusă în urmă cu două luni, în decembrie 2024 mai exact, la Tribunalul Constanța, și potrivit estimărilor pe 24 martie urmează să se judece.
Daniel ALBU





























păi nu o să plătim taxa asta și gata.E simplu