Cel mai important producător de gaze din România, compania de stat Romgaz, și-a vândut producția de condensat a sucursalei Târgu Mureș, pe următorul an și trei luni, către principalul său concurent, compania austriacă OMV Petrom, anunță realitatea.net.
Prețul tranzacției este de 86,3 milioane de lei și vizează întreaga producție de condensat a sucursalei din perioada 01 ianuarie 2023 – 31 martie 2024, asta în ciuda scandalului privind refuzul Austriei de a vota în favoarea României în privința aderării la spațiul Schengen și în ciuda demersurilor făcute de români în privința naționalizării Petrom, controlată în acest moment de austrieci.
D.A.





























Care scandal? Nu există niciun scandal. Doar poporul de naivi crede asta. Ficusul e de partea austriecilor.
Costa mult intrarea în Schengen,bine ca se vând numai resurse deocamdată sper sa sa nu ajungă și la oameni pentru diferite lucruri
OMV Petrom este o companie romaneasca.
Normal. La fel că și LUKOIL și MOL.
Munca este grea. Pentru salariile care le au cei din Compania de stat ar fi trebuit să muncească din greu și nu știau dacă le iese. Așa au vândut resursele și o perioada de timp stau liniștiți,au bani de salarii. Când se vor termina banii, ce vor mai vinde?
Romania da gratis totul ce scandal.nu i scandal suntem prosti și tradatori
Suntem niște milogi nu avem pe nimeni să ne reprezinte,toți sunt pentru interesul lor propriu ,tot ce este în spațiul public despre boicot este gargara ieftină. PSD ai mare grijă.
„Va vinde și pământul de sub tălpi.”
Dar nu în interesul țării,ci în interesul lor pentru ca ei știu un lucru dacă România și Bulgaria intra în Schengen mai urmează câțiva pași pentru Statele Unite ale Europei: Renunțare la unanimitate,apoi prin prin forțare adaptarea monedei unice europene.A și sa nu uit un stat mai are nevoie si de o armata,Macron nu sa referit la crearea unei armate paralela cu NATO ci cum are SUA o singura armata denumită Forțele armate ale Statelor Unite ale Americii a noastră gen Forțele armate ale Statelor Unite a Europei.
Cand spagile inca sunt la putere !
Suntem o tara de oi .
Noroc că nu ie pe mai mult timp dar vorba mea invătata de la Spanioli. Nar trebui să moară în veci., căci intirzie prea mult…sistemu ,umbra etc.!!!
Compania asta Romgaz este de stat ,sau de capul ei.Cum sa vândă o societate fie ea și a statului ,fără sa fie statul în prim plan..Oare nu este niciun trădător la mijloc?