Elevii care au reprezentat Comunitatea Elenă ELPIS Constanța la Olimpiada de Neogreacă au obținut rezultate remarcabile, calificându-se la etapa națională a competiției. Olimpiada s-a desfășurat sâmbătă, 28 februarie, reunind elevi pasionați de limba și cultura greacă din județ.
Performanțele obținute confirmă nivelul ridicat de pregătire al elevilor și dedicarea profesorilor care îi îndrumă. Totodată, aceste rezultate reprezintă un motiv important pentru continuarea sprijinirii educației și a studiului limbii neogrecești în comunitate, contribuind la consolidarea prestigiului județului Constanța și la mândria locuitorilor săi.
Elevii care s-au calificat la etapa națională sunt:
Cristina Mantas, Liceul Teoretic „Ovidius” – nivel A1
Ștefania Popa, Liceul Teoretic „G. Călinescu” – nivel A2
Anastasia Kypraiou, Colegiul Național „M. Eminescu” – nivel A2
Julia Irene Mircea, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” – nivel A2
Laurențiu Burcă, Colegiul Național „M. Eminescu” – nivel A2
Alexandra Ticu, Liceul Teoretic „L. Blaga” – nivel A2
Alesia Iagăr, Colegiul Național „M. Eminescu” – nivel B1
Sara Violeta Tudor, Liceul Teoretic „Decebal” – nivel B1
Pregătirea elevilor a fost realizată cu sprijinul profesorilor îndrumători Angelica Teodorescu, Eleni Guriotis, Evantia Fotea și Manuela Kyrou, cadre didactice care contribuie constant la promovarea limbii și culturii elene în rândul tinerilor.
De asemenea, organizarea competiției și buna desfășurare a acesteia au fost susținute de Icbal Anefi, inspector în cadrul ISJ Constanța, a cărei implicare a avut un rol esențial în succesul evenimentului.
Comunitatea Elenă ELPIS Constanța transmite felicitări tuturor elevilor pentru munca, perseverența și pasiunea demonstrate și le urează mult succes la etapa națională a Olimpiadei de Neogreacă.
Alexandra VASILE



























