Evenimentul fără precedent, din urmă cu o săptămână, de la Colegiul Mircea cel Bătrân din Constanța, când două eleve s-au luat la bătaie, nu a fost trecut cu vederea nici de către conducerea unității de învățământ și nici de către organele de anchetă.
În urma sesizării prin 112, Secția 3 Poliție a municipiului Constanța a deschis un dosar de cercetare penală, iar, ulterior, eleva agresată a depus plângere penală pentru loviri sau alte violențe.
La începutul acestei săptămâni, s-au întrunit Consiliile Claselor dar și cel Profesoral, pentru a se decide ce măsură se va lua.
„S-au decis măsuri educative pentru cele două eleve – au fost puse sub monitorizare, conform regulamentului școlar. În ceea ce privește cazul elevei agresoare, s-a decis scăderea notei la purtare la 2, cu o supraveghere strictă de opt săptămâni, ceea ce înseamnă că, în funcție de comportamentul său, această notă poate să și scadă, dar și să crească. În orice caz, nu va ajunge la nota 10“, a declarat pentru FOCUS PRESS directorul CNMB, Vasile Nicoară.
Acesta a mai precizat că eleva agresoare urmează un program de consiliere cu psihologul școlii. În ceea ce o privește pe victimă, și activitatea aceasteia este monitorizată – prezența la școală, dacă lansează provocări sau se implică în alte situații.
Cătălin SCHIPOR




























Pierdere de timp !Ca de obicei victima este vinovata .De ce domnul Director al scolii nu ne spune numele parintilor agresoarei si victimei ? Acolo este mizeria ascunsa sub pres ….daca se ascund aceste informatii .