Un executor judecătoresc din județul Tulcea a fost trimis în judecată, la Curtea de Apel Constanța, fiind acuzat de abuz în serviciu.
Este vorba despre Adrian Șelaru, iar acuzațiile care i se aduc, fără a intra în amănunte, au legătură cu încălcarea unor prevederi ale codului civil cu privire la urmărirea unui imobil ipotecat. De precizat că dosarul lui Adrian Șelaru a fost înaintat în instanță la finele anului trecut, însă judecătorul de cameră preliminară a decis întoarcerea dosarului la procuror pentru remedierea unor erori semnalate.
Ulterior, dosarul a ajuns din nou în instanță, unde același judecător a constatat legală și temeinică întocmirea rechizitoriului și trimiterea în judecată a executorului judecătoresc, urmând ca instanța de fond să stabilească un prim termen de judecată.
D.A.



























