Primăria Cernavodă anunță că, vineri, 31 octombrie a.c., între orele 10:00 – 11:00, se va desfășura un exercițiu de alarmare a populației, prin transmiterea semnalului de „Alarmă la dezastre”. În acest interval vor fi acționate cele șase sirene amplasate pe teritoriul orașului.
Autoritățile precizează că acesta este doar un exercițiu de verificare a sistemului de alarmare, parte a măsurilor periodice de pregătire a populației pentru situații de urgență.
Primăria face apel către cetățeni să nu intre în panică și să trateze semnalul sonor ca pe o simulare.
L.M.



























