Construcţia Sălii Polivalente din Constanţa este un subiect care datează deja de câţiva ani. Edilul oraşului şi-a propus acest proiect încă din campania sa electorală din urmă cu patru ani, proiect pe care l-a şi demarat, însă care a avut mai multe piedici. Licitaţia pentru acest proiect a fost amânată de nenumărate ori şi, colac peste pupăză, Asociaţia Clubul Sportiv Metalul a revendicat în instanţă un teren din zona de amplasament a Sălii Polivalente. Cu toate acestea, în momentul de faţă, lucrurile par să meargă în linie dreaptă şi, cu puţin noroc, în aproximativ doi ani, construcţia va fi gata, spune Decebal Făgădău.
Pe acestă temă, Decebal Făgădău, primarul oraşului Constanţa, a menţionat că sunt întrunite toate elementele, cu excepţia unuia. „Există autorizaţie de construire, există contract pentru proiectare şi execuţie, există o precedură de expropriere, deci sunt întrunite toate elementele pentru demararea construcţiei Săli Polivalente, cu excepţia unuia singur. Între municipiu şi Asociaţia Metalul (Clubul Sportiv Metalul) există mai multe litigii, unele de natură civilă, altele de natură penală. Pentru că această asociaţie, care nu a deţinut niciodată terenul unde urmează să fie ridicată Sala Polivalentă, a încercat să împiedice pas cu pas realizarea acestui obiectuv de investiţie foarte important pentru oraş şi pentru ţară. Tocmai de aceea, am făcut plângere penală împotriva asociaţiei şi reprezentanţilor acesteia, deoarece blochează o investiţie extrem de aşteptată de lumea sportului şi nu numai din Constanţa. Cel mai important pas din acest proces este legat de evaluarea unuia dintre corpurile ce urmează să fie expropriate, dar procedura de expropriere s-a încheiat. Întrucât instanţa a dispus în luna noiembrie 2019 o expertiză pentru unul dintre imobile, aşteptăm să se decidă care este valoarea imobilului. De îndată ce această etapă procedurală se va încheia vom proceda la demolarea tuturor construcţiilor din zona supusă intervenţiei şi vom preda amplasamentul constructorului care abia aşteaptă să înceapă lucrările”, a specificat primarul. Edilul este optimist şi crede că în primăvara acestui an va începe construcţia. „Din calculele noastre, undeva în luna aprilie, începem lucrările la Sala Polivalentă a Constanţei, care conform contractului ar trebui să fie gata în 24 de luni. Ceea ce înseamnă că am pierdut până în momentul de faţă, minimum 6 luni din cauza Asociaţiei Metalul care sunt convins că va plăti pentru acest lucru”, a conchis Decebal Făgădău.
Proiectul exproprierii terenurilor din zona de construcţie a Sălii Polivalente are la bază raportul de evaluare întocmit, în anul 2018, la solicitarea municipalităţii, de SC Management Consulting Solution SRL. Conform evaluării, suma totală necesară exproprierii a trei imobile situate în Tomis Nord, strada Badea Cârţan, este de 124.412 euro, adică 587.572 lei, după cum urmează:227 mp aparţinând Asociaţiei Club Sportiv Metalul / SMC Prefabricate pentru Construcţii SA (sumă evaluată: 38.136 euro); 474 mp aparţinând aceleaşi asociaţii menţionate mai sus (suma evaluată pentru acest teren: 27.492 euro); 334 mp aparţinând Regiei Autonome de Transport în Comun Constanţa (suma: 58.784 euro). De asemenea, menţionăm că la afârşitul anului 2018, Valentin Şurghie, fost consilier local, membru fondator al Asociației Metalul, a trimis o notificare primăriei precum că este proprietarul câtorva active şi că are drept de folosinţă al terenului. Asociația Club Metalul a acționat în instanță municipalitatea, solicitând anularea mai multor certificate de urbanism, însă instanța nu a fost de partea asociației care, a respins acțiunea, la acel moment.
Amintim că, la sfârşitul anului 2018, Compania Națională de Investiții, instituţie aflată sub autoritatea Ministerului Dezvoltării Regionale și Administraţiei Publice, a semnat contractul privind proiectarea și execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții “Sală Sport Polivalentă – 5000 locuri, municipiul Constanța, județul Constanța”, din Bulevardul Aurel Vlaicu, nr. 254, zona Badea Cârțan. Lucrările vor fi efectuate de Asocierea S.C. Euromateria S.R.L, S.C. Aduro Impex S.R.L, Conpat SCARL – DELTA CON S.R.L, Research Consorzio Stabile S.C. ARL. Valoarea contractului de finanţare este de 67.913.330,34 lei (cu TVA, cote și taxe incluse), iar durata lucrărilor de proiectare și execuție va fi de 27 de luni (din care 3 luni pentru proiectare). Sala de sport propusă ocupă, la sol, circa 9.820 mp, fiind desfășurată pe 3 niveluri cu un total de 18.500 mp, având o capacitate de 5.000 de locuri.
Mihaela GIUGLEA



























