Farul și-a revenit la Slobozia

0
224

FC Farul a câștigat miercuri, 14 octombrie, restanța din etapa a V-a a Ligii a II-a, scor 2 la 0, împotriva celor de la Unirea Slobozia, chiar pe terenul acestora. Amânată în urmă cu două săptămâni şi jumătate din cauza celor trei cazuri de Covid-19 din lotul Farului, restanţa de astăzi era ultima șansă pentru marinari de a reintra în cărțile play-off-ului, iar elevii lui Ianis Zicu și-au jucat bine “mâna”.

Farul a rezolvat meciul încă din prima repriză.Andrei Banyoi, în minutul 11, și Antonio Cruceru, în minutul 32, ambii după centrări oferite de Robert Băjan au stabilit scorul la pauză și până la urmă și cel final. În partea a doua Farul a cerut gol la execuția aceluiași Banyoi care a lovit transversala și a căzut cel puțin pe linia porții, în timp ce Slobozia a solicitat penalty la duelul dintre portarul Cosmin Dur-Bozoancă și Muscă.

Cu cele trei puncte câștigate astăzi, Farul urcă pe locul 8, cu 10 puncte și golaveraj 9-7, și le egalează pe Petrolul, CS Mioveni și Unirea Slobozia. Ialomițenii cad pe poziția a 10-a, cu golaveraj 8-8.

În etapa următoare cea cu numărul 8, Farul joacă sâmbătă, de la ora 12:00, acasă, cu Turris Oltul Turnu Măgurele.