Federația Română de Ciclism se pregătește să tragă cortina pentru sezonul 2022. Ultima mare competiție din acest an, Campionatul Național de Pistă, va avea loc … la Plovdiv în Bulgaria.
În ultimii ani a devenit o tradiție ca ciclismul de pistă din România să se practice în Bulgaria! România nu dispune de un velodrom la standarde europene, în fapt, nu dispune de nici un velodrom!
Velodromul Dinamo, construit în urmă cu 70 de ani, a devenit o adevărată ruină, iar cel de la Craiova este o investiție inutilă!
Primăria din Craiova a construit în urmă cu 10 ani un velodrom în Parcul Nicolae Romanescu, dar constructorii nu au reuşit să toarne betonul cu înclinaţia impusă de standardele internaţionale şi este impracticabil pentru ciclismul de performanţă.
Revenind la Campionatul Național de Pistă de anul acesta, care va avea loc între 17-20 noiembrie, Constanța va avea doi reprezentanți la Plovdiv: Matei Paris (la cadeți) și Alexandru Ulier (la juniori), ambii de la Clubul Județean de Ciclism Constanța.