• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
17 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica

Felix Stroe, despre anularea fondurilor pentru reabilitarea Sinagogii Mari din Constanța: „Se dorește a fi anulat respectul pentru sacrificiul făcut de evrei?”

30 iulie, 2025
in Politica
1
191
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Senatorul PSD Constanța, Felix Stroe susține că CNI nu ar trebui să taie fondurile în cadrul proiectului de consolidare a Tempului Israelit (Sinagoga Mare) situată pe strada C.A. Rosseti, interesecție cu strada Petru Rareș din zona Peninsulară a orașului Constanța.

Reamintim: Compania Națională de Investiții, în administrarea căreia se află, deocamdată, Sinagoga Mare din Constanța anunță faptul că investiția pentru proiectarea şi execuţie lucrări nr. 592/12.06.2023- „Executarea lucrărilor de primă urgenţă – reabilitare generală – Templul Israelit Constanţa”, va fi sistată pentru o perioadă.  Astfel, CNI invocă sumele alocate în cadrul proiectului de consolidare a Sinagogii Mari din Constanța:

„Pot să înțeleg că este oprită investiția într-un teren de fotbal în mijlocul pădurii sau că nu se va mai construi o sală de sport într-o localitate depopulată. Îmi este imposibil, însă, să accept că deficitul bugetar din România se va rezolva cu banii necesari pentru reabilitarea Templului Israelit din Constanța!  Cel a cărei reabilitare va fi redusă la maximum până la sfârșitul acestui an. Maximum însemnând diminuarea cu 90% a ritmului de lucru. Motivul? În programul național de construcții de interes public sau social nu sunt bani! Așa a anunțat Compania Națională de Investiții, așa a decis Ministerul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației, așa își asumă premierul Ilie Bolojan”, a declarat Felix Stroe.

Felix Stro: „Se dorește a fi anulat respectul pentru sacrificiul făcut de evrei?”

Astfel, senatorul social democrat este de părere că, dincolo de legile și hotărările de guvern invocate în anunțul făcut de CNI, rămâne o întrebare de bun simț pentru fiecare dintre noi: se dorește a fi anulat respectul pentru sacrificiul făcut de evrei?

„Sper că nu și nu cred că este cazul să fie uitate 10 milioane de oameni. Oameni care au murit în cel de-al doilea război mondial, aruncați fiind în cuptoare în numele unei mentalități bolnave care proslăvea rasa superioară. Templul Israelit din Constanța, Sinagoga Mare- o construcție importantă pentru patrimoniul arhitectural al orașului – este un simbol al credinței în Dumnezeu. Dumnezeu este unul singur pentru noi toți și nu avem voie să ne jucăm cu simbolurile, dacă ne dorim demnitate, respect și omenie!”, mai spune acesta.

Parlamentarul mai pune accept pe faptul că ne aflăm în anul 2025 și nu reedităm ce s-a întâmplat în perioada comunistă, atunci când erau dărâmate biserici. Sinagoga Mare este o biserică și stoparea lucrărilor poate fi sinonimă cu dărâmarea. Și asta după ce, ani de-a rândul, s-au făcut atâtea demersuri pentru reabilitare.

„Din toate aceste motive m-aș simți vinovat, dacă rămân indiferent la suspendarea lucărilor de la Templui Israelit. Ca și senator de Constanța voi face toate demersurile parlamentare, astfel încât lucrările să nu fie oprite”, a conchis Felix Stroe.

L.M.

Citește și:

CNI taie fondurile în cadrul proiectului de reabilitare a Sinagogii Mari din Constanța

Tags: cnicompania nationala de investitiiFocus Presssinagoga maresinagoga mare constantaStiriTemplul Israelitzona Peninsulară
ShareTweetSend
Previous Post

Victorie în instanță! Horia Constantinescu revine la Constanța. Judecătorii i-au admis acțiunea împotriva ANPC

Next Post

Expoziția „Arădenii de pe Valea Mureșului”, realizată cu piese din Colecția privată Emilian Madoșă, la Muzeul de Artă Populară Constanța

Alte Stiri

Administratie

GALERIE FOTO. Planuri mărețe la Eforie: trei terenuri degradate vor deveni parcuri moderne. Iată cum vor arăta noile spații

22 mai, 2026
40
Primăria Municipiului Mangalia
Politica

Goldterm ar putea prelua transportul public local din Mangalia. Cum este posibil?

21 mai, 2026
54
Ultima Ora

VIDEO. Mirela Matichescu îl acuză pe Horia Constantinescu de „exces de zel”

21 mai, 2026
130
Primarul Vergil Chițac și viceprimarul Costin Răsăuțeanu
Administratie

DOCUMENT. Salariile din Primăria Constanța: cât câștigă aleșii locali și funcționarii publici

21 mai, 2026
522
foto cu rol ilustrativ
Politica

Prietenii fostului primar Ioniță, împroprietăriți ilegal pe terenul unde se află Selgros, au de plată o sumă FABULOASĂ către comuna Agigea

21 mai, 2026
207
Mohammad Murad
Ultima Ora

Proiectul inițiat de Mohammad Murad, prin care companiile pot da angajaților până la 15% din profit a fost adoptat

20 mai, 2026
219
Politica

EXCLUSIV. Lista cu străzile din Constanța care vor fi modernizate în acest an de Confort Urban

20 mai, 2026
773
Cătălin Apostol
Ultima Ora

A fost votat bugetul de venituri și cheltuieli al orașului Cernavodă. NU și noua organigramă propusă de Apostol

19 mai, 2026
297
Ultima Ora

Ministrul Radu Miruţă trimite Corpul de Control la CNAIR

19 mai, 2026
143
Next Post

Expoziția „Arădenii de pe Valea Mureșului”, realizată cu piese din Colecția privată Emilian Madoșă, la Muzeul de Artă Populară Constanța

Comentarii 1

  1. Platiti says:
    10 luni în urmă

    din fondurile RAJA, ca aveti bani fara numar!

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

VIDEO. Acuzații: dosarul unei ȘICANĂRI în TRAFIC, soldat cu DECESUL unei persoane, rezultatul corupției organelor judiciare? Pedeapsa de 8 ani e prea mare?

22 mai, 2026
Gigi Valentin Ștefan, Teordor Niță

MOTIVARE. Procurorii Teodor Niță și Gigi Valentin Ștefan, considerați de anchetatorii Parchetului General un PERICOL social extrem de ridicat

22 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.