Polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Serviciul Combaterea Infracțiunilor Informatice, astăzi, 24 iunie 2026, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, în municipiul București, într-un dosar penal în care sunt efectuate cercetări privind săvârșirea infracțiunii de complicitate la înșelăciune.
Din datele și probele administrate în cauză, a rezultat presupunerea rezonabilă că, în perioada 7 – 8 mai 2026, o femeie ar fi facilitat inducerea în eroare a persoanei vătămate, constând în aceea că, sub pretextul efectuării unor investiții, ar fi fost convinsă să își vândă apartamentul.
În continuare, suma rezultată, respectiv 75.500 de euro, ar fi fost preluată de către bănuită și ar fi introdus-o într-un ATM de criptomonede, fiind astfel transferată în portofele electronice administrate de către bănuiți.
În vederea administrării probatoriului, astăzi, 24 iunie 2026, a fost pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, persoana bănuită fiind depistată și condusă la audieri.
Față de cea în cauză vor fi dispuse măsurile legale care se impun.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii Serviciului Combaterea Infracțiunilor Informatice, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de complictate la înșelăciune.
Facem precizarea că efectuarea percheziției domiciliare este un procedeu în cadrul procesului penal, reglementat de Codul de procedură penală, având ca scop administrarea probatoriului necesar soluționării cauzei și care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
Video:
L.B.



























