Una dintre societățile fostului președinte al Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură, Vasile Buksz, din Techirghiol, și-a cerut falimentul în instanță. Firma a înregistrat un dosar la Tribunalul Constanța, pe 19 iunie 2024. Nu este prima societate a fostului președinte care intră în faliment. De exemplu, la finalul anului trecut, Păstrăvăria Arinul SRL a intrat în faliment, decizia fiind luată de Tribunalul Constanța, mai multe bunuri fiind scoase la licitație de lichidatorul judiciar.
Conceta Silva SRL a înregistrat, în cursul zilei de miercuri, 19 iunie a.c., un dosar la Tribunalul Constanța, prin care își cere falimentul. Instanța nu a stabilit un prim termen de judecată.
Valentin Buksz a fost numit la șefia Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură în ianuarie 2009, în timpul guvernării lui Emil Boc, și a rămas în funcție aproximativ doi ani. Înainte de asta, el a fost și președintele Companiei Naționale de Administrare a Fondului Piscicol, până în 2005, când a fost revocat.
Conceta Silva SRL a fost înființată în anul 2008, are sediul în localitatea Techirghiol, pe strada Nicolae Bălcescu, și se ocupă cu activități de consultanță pentru afaceri și management. Firma îi are asociați pe Silvia Cătălina Buksz (80%), Ion Leșanu (18%) și pe Valentin Buksz (1%). În anul 2023, societatea comercială a înregistrat o cifră de afaceri în valoare de 1,8 milioane de lei, pierderi de 292.121 de lei, dar și datorii de 2.159.267 de lei, cu doisprezece angajați.
Andreea CONDURACHE




























