În fiecare an, pe 15 august, valurile Mării Negre răsună de cântece, salve de tun și onoruri aduse celor ce au vegheat hotarele apelor noastre. Ziua Marinei Române nu este doar o sărbătoare a marinarilor și a flotei, ci și un prilej de recunoștință pentru curajul, disciplina și tradițiile care ne leagă de mare.
Pe 15 august, Constanța devine principala gazdă a marinarilor, celebrând Ziua Marinei Române printr-un amplu spectacol pe mare și pe uscat. Cu ocazia acestei zile, președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, a transmis un mesaj pe pagina sa de Facebook, după terminarea festivităților la care a fost prezent.
”Ziua Marinei nu este doar o ocazie de a omagia tradițiile navale românești, ci și un prilej de recunoștință față de toți cei care poartă cu mândrie uniforma Forțelor Navale și contribuie la menținerea securității naționale.
Adresez cele mai alese urări de <<La mulți ani>> tuturor celor care își sărbătoresc onomastica de Sfânta Maria”, a precizat acesta.
M.G.



























