• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
30 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Fosta șefă de la ANITP, condamnată pentru că a bătut și umilit o subalternă în ultimul hal

6 februarie, 2024
in Ultima Ora
1
234
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

O fostă şefă de la Agenţia Națională Împotriva Traficului de Persoane a fost condamnată cu suspendare şi obligată să achite 10.000 de euro unei subalterne pe care a umilit-o. Instituţia a plătit despăgubiri de 30.000 lei pentru că, deşi victima a reclamat abuzurile, nimeni nu a intervenit, scrie Realitatea.

Soluţia, care nu e definitivă, a fost pronunţată la sfârşitul săptămânii trecute, de Judecătoria Oradea, victima fiind o funcţionară civilă din cadrul Centrului Regional Oradea al Agenţiei Naţionale Împotriva Traficului de Persoane (ANITP), instituţie guvernamentală care desfășoară activități în domeniul luptei împotriva traficului de persoane.

În perioada 2020 – 2021, când unitatea a fost condusă de comisarul şef Dorina Mărcuţ, femeia a devenit „ţinta” batjocurii acesteia. Funcţionara a fost pusă să scrie salutul militarilor de o sută de ori, drept pedeapsă pentru că nu a salutat-o pe Mărcuţ cu „Să trăiţi!”, i-a reproşat încontinuu că e „o proastă”, „o nesimțită”, „mutră acră şi nesuferită”, „obraznică mincinoasă”, adresându-i și cuvinte obscene.

În plus, pe 3 ianuarie 2021, ea a fost atacată şi lovită în zona pieptului. Speriată de ieşirea necontrolată a şefei sale, funcționara a fugit din birou şi a ajuns la spital, deoarece i s-a făcut rău pe fond emoțional şi a necesitat internare. 

Inculpată pentru purtare abuzivă, Dorina Mărcuţ a ajuns în faţa instanţei de judecată, scrie presa locală. Ea a fost condamnată, vinerea trecută, la un an şi cinci luni de închisoare cu suspendare, o sută de zile de muncă în folosul comunităţii şi daune morale de 10.000 euro către victima sa. De asemenea, ar trebui să achite 22.000 lei cheltuieli judiciare şi onorariul avocatului victimei. 

Hotărârea nu este definitivă.

Între timp, însă, cazul a ajuns şi în atenţia instanţelor civile. În mai 2021, victima a fost nevoită să pornească un proces şi împotriva Agenţiei deoarece, deși a sesizat de mai multe ori abuzurile şefei sale, conducerea de la Bucureşti a ANITP a sancţionat-o pe ea, cu avertisment scris, pentru „carențe în capacitatea de a lucra în echipă, neadoptarea unui comportament adecvat pentru desfăşurarea activităţilor în bune condiţii şi perpetuarea stării conflictuale la nivelul Centrului”.

În procesul civil, femeia a cerut anularea sancţiunii şi obligarea ANITP la plata unor daune morale de 30.000 lei pentru că lipsa de reacţie a conducerii instituţiei i-a încălcat dreptul la muncă, sănătate, securitate şi demnitate, iar umilinţele suportate i-au provocat suferinţe emoţionale și o stare de temere permanentă. 

În întâmpinarea depusă, ANITP a transmis că n-are de ce să se plângă, căci „existența unei tensiuni și producerea unui anumit stres emoțional sau psihic reprezintă elemente inerente oricărei situații conflictuale la locul de muncă”, iar în cazul de faţă cei stresaţi au fost, de fapt, şefii ei.

Însă judecătorii i-au dat dreptate orădencei.

„Legătura de cauzalitate dintre suferinţele reclamantei şi pasivitatea superiorilor săi este evidentă, fiind de-a dreptul revoltătoare”, se arată în hotărârea judecătorească.

Tribunalul a constatat nulitatea absolută a deciziei de sancţionare şi a admis şi pretenţiile funcționarei, obligând ANITP să-i plătească daunele morale cerute, în valoare de 30.000 de lei, şi cheltuielile de judecată, hotărâre care a fost menţinută, pe 28 iunie 2022, şi de Curtea de Apel Oradea, devenind definitivă.

D.A.

Tags: ANITPcondamnatafosta sefasubalterna
ShareTweetSend
Previous Post

Aproximativ 40 de locuri de parcare au fost amenajate în cartierul Tomis 3

Next Post

Rovinieta și peajul pot fi achiziționate prin serviciul SMS al operatorului RCS & RDS

Alte Stiri

Ultima Ora

În ce zone din Constanța se lucrează la iluminatul public

22 iunie, 2026
0
Ultima Ora

Accident rutier în Ciocârlia: o femeie însărcinată implicată

22 iunie, 2026
32
Ultima Ora

Cine este Romeo Lungu, șeful PSD Buzău, propus ministru al Dezvoltării: a primit aviz nefavorabil la audierile din Parlament

22 iunie, 2026
60
Ultima Ora

Mai mulți șoferi turmentați s-au ales cu dosare penale, la Constanța

22 iunie, 2026
24
Ultima Ora

Csoma Botond: „AUR și PSD au un acord secret. Dacă nu aveau voturile pentru Veștea, nu veneau în Parlament”

22 iunie, 2026
51
Ultima Ora

Toți cei cinci marinari dispăruți, după scufundarea remorcherului ASTANA, au fost găsiți și recuperați

22 iunie, 2026
356
Foto: Getty Images
Ultima Ora

DOCUMENT. Ce subiecte au picat la Evaluarea Națională 2026, la proba de limba și literatura română

22 iunie, 2026
118
Ultima Ora

CT BUS: Autobuzele de pe linia 42 întorc la Poarta 1

22 iunie, 2026
38
Ultima Ora

Percheziții informatice în dosarul lui Ciprian Ciucu: Un cunoscut influencer va fi audiat

22 iunie, 2026
62
Next Post
foto: realitatea.net

Rovinieta și peajul pot fi achiziționate prin serviciul SMS al operatorului RCS & RDS

Comentarii 1

  1. Vasile Vasile says:
    2 ani în urmă

    Și acum cine va promova o acțiune în regres împotriva șefului de la București, pentru recuperarea banilor plătiți de ANITP (adică de cetățeni) ?

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Cine sunt politicienii constănțeni care au reușit să pună mâna pe sectoare de plajă pe litoral

22 iunie, 2026

În ce zone din Constanța se lucrează la iluminatul public

22 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.