Mihail Cristinel Militaru a fost condamnat, vineri, 15 mai, la 3 ani de închisoare cu executare de către Tribunalul Tulcea. Decizia nu este definitivă.
Amintim că un fost militar, Mihai Cristinel Militaru, cunoscut pentru conexiunile sale politice, este acuzat că s-ar fi dat drept „șeful procurorilor europeni din România” pentru a obține sume consistente de bani. Potrivit unor surse judiciare, acesta a fost surprins în flagrant de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA), în timp ce ar fi primit 60.000 de euro.
Militaru ar fi garantat că poate interveni pe lângă judecători ai Tribunalului București, astfel încât să obțină o soluție favorabilă pentru omul de afaceri Jean-Paul Tucan, trimis în judecată de Parchetul European (EPPO). Tucan este acuzat că ar fi deturnat fonduri europene destinate unui port turistic de agrement, bani cu care și-ar fi construit un imobil.
Sursele citate susțin că întâlnirile dintre Militaru și persoana care s-a prezentat drept apropiat al lui Tucan au avut loc în repetate rânduri, într-un complex turistic din Tulcea. În cadrul discuțiilor, fostul militar ar fi afirmat că procurorul de caz i se adresează cu apelativul „șefu” și că ar putea obține date confidențiale din dosarele EPPO și DNA.
Pentru a determina un judecător de la Tribunalul București să trimită cauza înapoi la procurori, Militaru ar fi cerut 180.000 de euro, suma urmând a fi plătită în tranșe de câte 15.000 de euro lunar, timp de un an.
Pe 10 septembrie, într-o nouă întâlnire desfășurată tot în Tulcea, Militaru s-ar fi prezentat împreună cu o femeie din anturajul său. Persoana care s-a dat drept apropiat al lui Tucan i-ar fi înmânat primele 60.000 de euro, bani ascunși într-un rucsac maro. Militaru ar fi pus-o pe femeie să ia banii, apoi a rămas la discuții, întâlnindu-se ulterior cu șoferul său și cu aceasta, potrivit digi24.ro.
Vezi minuta judecătorească
”Condamnă pe inculpatul Militaru Mihail-Cristinel, ……, la pedeapsa de 3 ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de influență, faptă prev. și ped. de art. 291 alin. 1 Cod penal.
În temeiul art. 67 alin. 1 C. pen. raportat la art. 66 alin. 1 lit. a, b, j și n C. pen., interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară, dreptul de a fi ales în autoritățile publice sau alte funcții publice, dreptul de a ocupa o funcție ce implică exercițiul autorității de stat, dreptul de a părăsi teritoriul României și dreptul de a comunica direct sau indirect și de a se apropia la o distanță mai mică de 50 metri de martorii din dosar ……, pe o durată de 3 ani, în condițiile art. 68 alin. 1 lit. c C. pen., respectiv după executarea pedepsei închisorii.
În temeiul art. 65 alin. 1 Cod penal raportat la art. 66 alin. 1 lit. a, b, j și n C. pen., interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, dreptul de a fi ales în autoritățile publice sau alte funcții publice, dreptul de a ocupa o funcție ce implică exercițiul autorității de stat, dreptul de a părăsi teritoriul României și dreptul de a comunica direct sau indirect și de a se apropia la o distanță mai mică de 50 metri de martorii din dosar ……, în condițiile art. 65 alin. 3 C. pen., respectiv de la rămânerea definitivă a prezentei sentințe și până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale.
În temeiul art. 404 alin. 4 lit. a C. proc. pen. raportat la art. 72 alin. 1 C. pen., deduce din pedeapsa principală aplicată inculpatului Militaru Mihail-Cristinel perioada reținerii, a arestării preventive și a arestului la domiciliu, începând cu data de 11.09.2025 și până la data de 17.02.2026.
Pedeapsa se va executa în regim de detenție, conform art. 60 C. pen.
În temeiul art. 399 alin. 1 C. proc. pen. raportat la art. 208 alin. 5 C. proc. pen., menține măsura controlului judiciar cu privire la inculpatul Militaru Mihail-Cristinel, astfel cum a fost verificată și menținută ultima dată prin încheierea nr. 77 din 24.03.2026 în dosarul nr. 1342/88/2026/a6 al Tribunalului Tulcea, impunând inculpatului respectarea în continuare a obligațiilor impuse prin încheierea anterior menționată.
În temeiul art. 274 alin. 1 C. proc. pen., obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare avansate de către stat, în cuantum total de 4.272,59 lei, din care 3.372,59 lei cheltuieli judiciare efectuate în cursul urmăririi penale, 400 lei cheltuieli judiciare efectuate în faza camerei preliminare și 500 lei cheltuieli judiciare efectuate în faza de judecată.
Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunțată prin punerea soluției la dispoziția părților prin mijlocirea grefei instanței, astăzi, 15.05.2026”, potrivit minutei judecătorești.