Polițistul acuzat de fapte de corupție, care îi ajuta pe frații Matyaș furnizându-le informații din dosarul penal deschis pe numele lor, a cerut acordul judecătorilor, în contextul controlului judiciar, să plece din Constanţa timp de două zile pentru a merge în județul în care domiciliază.
Fostul agent de poliție Alexandru Ionuţ Bădărănescu, acuzat că a furnizat informații nedestinate publicității unor persoane cercetate penal, a fost condamnat, anul trecut, pe fondul cauzei, iar până la soluționarea definitivă a dosarului, acesta a fost plasat sub control judiciar cu interdicția de a părăsi județul Constanța.
Numai că, recent, acesta a formulat o cerere la instanță prin care a cerut să i se permită să plece din județ, timp de câteva zile, în Dolj, la Craiova mai exact, în vederea reînnoirii cărții de identitate și pentru a-și vizita bunica.
Totodată, acesta a mai cerut o zi de ”învoire” pentru a participa la funerariile unchiului său.
Judecătorii de la Curtea de Apel au dat dovadă de indulgență și au admis cererea privind părăsirea județului, în perioada 17-19 august, pentru deplasarea la Craiova în vederea înlocuirea cărții de identitate și pentru vizitarea bunicii, însă i-au respins cererea depusă pentru 24 iulie, când a cerut să participe la înmormântarea unchiului său. Hotărârea a fost publicată joi, 23 iulie.
Trimis în judecată și condamnat pe fond
Dosarul polițistului, care se află sub control judiciar, a fost înregistrat, în data de 22 aprilie 2024, la Tribunalul Constanța, având ca obiect „infracțiuni de corupție“. După ce a trecut prin filtrul camerei preliminare, în care un judecător a hotărât că trimiterea în judecată a inculpatului și materialul probator administrat în faza de urmărire penală au fost făcute cu respectarea tuturor procedurilor, nu a mai rămas decât judecarea cauzei pe fond.
Alexandru Ionuţ Bădărănescu a fost acuzat de favorizarea făptuitorului și folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, dosar în care apar, printre alții, frații Ion și Gabriel Matyaș, vechi clienți ai autorităților judiciare, recidiviști, care apar în mai multe dosare de proxenetism și în scandaluri.
După finalizarea judecării cauzei, judecătorii s-au pronunțat, în primă instanță, pe 28 februarie, aplicându-i inculpatului o pedeapsă constând în 3 ani de închisoare cu executare.
Sentința penală a fost atacată la Curtea de Apel și are termen pentru judecarea apelului la data de 25 septembrie.
Daniel ALBU




























