În săptămâna 21 – 25 martie, Garda Națională de Mediu Constanța a verificat șapte șantiere de construcții din municipiul Constanța. Controalele au fost făcute în baza tematicii de control dispusă de Comisariatul General. Controalele au avut ca scop verificarea respectării legislației în domeniul protecției atmosferei și gestiunii deșeurilor.
Comisarii Gărzii de Mediu Constanța au constatat faptul că titularii proiectelor imobiliare nu respectă în totalitate condițiile din actele de reglementare. Astfel:
- nu iau masuri de limitare a emisiilor de pulberi în zonele limitrofe șantierelor de construcții;
- nu țin evidența gestiunii deșeurilor;
- nu au spații amenajate și dotate cu recipienți pentru colectarea separată si stocarea temporară a deșeurilor;
- nu respectă prevederile legale privind valorificarea/ reutilizarea/ reciclarea deșeurilor din construcții.
Pentru neregulile identificate s-au aplicat 12 sanctiuni contravenționale în valoare totală de 137.500 lei.
Pe lângă sancțiunile aplicate, comisarii au stabilit și măsuri pentru rezolvarea neconformităților constatate.
C.S.





























