În perioada 23 septembrie a.c., 18 octombrie a.c., 15 transporturi încărcate cu aproximativ 208233 kg de deșeuri (textile, anvelope, componente autocamioane, aluminiu, electrice și electrocasnice, material plastic, cauciuc, polistiren tocat) și bunuri second-hand (obiecte de îmbrăcăminte, saltele, biciclete, anvelope, veselă, scaune, etc.) au fost respinse la intrarea în România, la punctele de trecere a frontierei Giurgiulești, Borș II, Nădlac II, Constanța Nord, de către comisarii Gărzii Naționale de Mediu – comisariatele județene Galați, Bihor, Arad şi Constanța.
Conform documentelor prezentate la punctele de trecere a frontierei, deșeurile și bunurile second hand proveneau de la diferite societăți comerciale din: Ucraina, Ungaria, Belgia, Bulgăria, Germania, Cehia, Marea Britanie şi Canada.


L.M.



























