În urmă cu 12 ani pe Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu ateriza un transport special venit tocmai din China. Aducea cu el cei trei delfini – Ni Ni, Chan Chan și Pei Pei, dar și echipa de Delfinariului Constanța trimisă să se acomodeze cu ei.
Trei ani mai târziu, pe 9 iunie, masculul – Pei Pei a decedat. Spectacolele au continuat însă în formulă restrânsă , iar echipa a reușit să încânte publicul la fiecare apariție.
„Suntem de 12 ani împreună însă iubirea pentru voi și pasiune pentru ceea ce facem nu o putem descrie in cuvinte ….. ChanChan , NiNi astăzi este despre voi …… LA MULTI ANI !!! VA MULTUMIM PENTRU TOT ( pentru că încântați atâta lume, pentru că ne ajutați să devenim mai buni, pentru faptul ca ne-ați ales pe noi să vă fim antrenori, pentru că mereu, indiferent de cât de greu ar fi, ne faceți să mergem înainte cu zâmbetul pe buze ). Suntem o mare familie !!!!“ a transmis Florin Mazilu, unul dintre antrenorii care s-a ocupat de delfini și a fost alături de ei de la început.










C.S.



























