Franța-Anglia, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar

0
101
sursa foto: Facebook/ FIFA World Cup

Franța și Anglia se vor înfrunta în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, în urma rezultatelor înregistrate duminică, 4 decembrie 2022.

Anglia a învins cu scorul de 3-0 campioana Africii, Senegal. Golurile au fost marcate de Jordan Henderson, în minutul 38, Harry Kane, în al treilea minut de prelungiri al primei reprize și de Bukayo Saka, în minutul 57. Phil Foden a oferit două pase de gol.

Franța a învins cu scorul de 3-1 Polonia. Olivier Giroud a deschis scorul pentru campioana mondială, în minutul 44, și a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței (52 de goluri), depășindu-l pe Thierry Henry. Kylian Mbappe a reușit o “dublă”, cu golurile marcate în minutele 74 și 91 și este golgheterul Mondialului din Qatar, în prezent, după cinci goluri reușite în patru partide.

Țările de Jos – Argentina este celălalt sfert de finală. Luni se dispută meciurile Japonia – Croația și Brazilia – Coreea de Sud, în optimile de finală ale competiției.