Judecătorii de la Tribunalul Constanța s-au pronunțat în dosarul fraților Băncuță, doi interlopi proveniți din Brăila, acuzați de tentativă la omor, în urma unui scandal din Mamaia. Unul dintre ei a primit o pedeapsă mai mult simbolică, în timp ce fratele său a primit aproape 5 ani de închisoare. Sentința nu este definitivă.
Cei doi frați din clanul ”Băncuță”, bine cunoscut la Brăila, respectiv Tani Fidis Băncuță, zis ”Tancu” și Neculai (fost Băncuță) Vasile, zis ”Eminescu”, au fost condamnați, joi, 19 ianuarie, la pedepse pribvative de libertate, fiind trimiși în judecată în 2019 după ce aproape că au omorât un bărbat într-un club din stațiunea Mamaia.
Potrivit sentinței penale de joi, Tani Fidis Băncuță a fost condamnat la un an și două luni de închisoare cu executare, în timp ce fratele său, Neculai Vasile, a primit 4 ani de închisoare.
Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.
Puteți consulta încheierea de ședință AICI.
Reamintim că frații Băncuță sunt acuzați că au agresat un bărbat, în vara anului 2019, într-un club din Mamaia, folosind un cuțit. Fapta s-a petrecut într-un local plin cu oameni, în văzul tuturor, stârnind panică. În urma unor divergențe, cei doi au lovit victima de mai multe ori cu un obiect dur, atât în cap, cât și în spate, apoi unul dintre ei l-a înțepat cu un cuțit în zona gâtului.
Medicii legiști au stabilit, atunci, că prin aplicarea loviturilor în zona gâtului, victimei i-a fost pusă viața în pericol, motiv pentru încadrarea juridică a faptei a fost ”tentiva de omor”.
După incident, frații Băncuță au dispărut pentru o vreme, iar la domiciliul acestora au avut loc percheziții. În cele din urmă au ajuns în arest, apoi în noiembrie 2019, au fost trimiși în judecată pentru omor sub forma tentativei.
Daniel ALBU




























