• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
24 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

GALERIE FOTO. După centrele comerciale, Piedone a descins în campusurile universităților. A găsit dezastru peste tot

1 martie, 2025
in Ultima Ora
0
139
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Inspctorii ANPC au dat amenzi de aproape 200.000 de lei şi au închis temporar 7 cantine după controale în 82 de campusuri universitare care includ atât cămine, cât şi cantine, printre neregulile găsite, fiind produse expirate şi mobilier deteriorat. ”Voi, cei care aţi ales să fiţi iresponsabili sau nesimţiţi, veţi suporta consecinţele!”, este mesajul preşedintelui ANPC Cristian Popescu Piedone pentru cei care oferă studenţilor şi elevilor condiţii ”inacceptabile” de cazare sau de alimentaţie.

”Din dispoziţia Preşedintelui Cristian Popescu Piedone, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a început o serie de controale în campusurile universitare, având ca scop verificarea respectării reglementărilor legale în vigoare în căminele şi cantinele studenţeşti. În cadrul acestui control, au fost inspectate un total de 82 de campusuri universitare, care includ atât cămine, cât şi cantine, fiecare cu mai multe structuri de cazare. În urma acestor verificări, au fost inspectate 78 de cămine studenţeşti şi 42 de cantine, iar în cazul a 62 de cămine studenţeşti au fost identificate abateri de la legislaţia privind Protecţia Consumatorilor”, anunţă ANPC.

Ca urmare, s-au dispus măsuri pentru oprirea temporară a comercializării până la remedierea deficienţelor pentru 5 kg de produse alimentare în valoare de 340 lei. De asemenea, s-au luat măsuri de oprire definitivă a comercializării şi retragere din circuitul uman pentru 224 kg de produse alimentare, în valoare de 6403 lei.

Pentru deficienţele constatate, au fost aplicate un total de 33 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 17 au fost avertismente, iar 16 amenzi contravenţionale în valoare de 192.000 lei.

În plus, 7 unităţi au fost supuse măsurii de oprire temporară a prestării serviciilor, ca urmare a deficienţelor constatate în blocurile alimentare sau grupurile sanitare. Aceste unităţi sunt: Cantina Universităţii Sapientia Miercurea Ciuc, Cantina Complex Studenţesc Leu, Cantina Universităţii Ştefan cel Mare Suceava, Cantina Liceului Tehnologic Edmond Nicolau Brăila, Cantina Universităţii Naţionale de Ştiinţă şi Tehnologie Politehnica Bucureşti – Centrul Universitar Piteşti şi Cantina Universităţii Vasile Alecsandri Bacău.

În urma controalelor, au fost identificate şi abateri în ceea ce priveşte calitatea serviciilor prestate în spaţiile destinate educaţiei. 19 unităţi au înregistrat deficienţe privind legalitatea funcţionării sau existenţa Regulamentului de Organizare şi Funcţionare (ROF).

Principalele abateri identificate în spaţiile de cazare includ: lipsa huselor de protecţie pentru perne, lipsa huselor pentru saltele, becuri arse, mobilier deteriorat, grupuri sanitare cu instalaţii incomplete şi deteriorate, saltele neigienizate şi deteriorate, infiltraţii şi igrasie, precum şi lipsa unor spaţii corespunzătoare pentru spălarea hainelor şi pregătirea meselor.

În ceea ce priveşte cantinele şi calitatea serviciilor alimentare, au fost identificate numeroase deficienţe, inclusiv proceduri nesigure de preparare şi depozitare a alimentelor, ustensile necorespunzător igienizate, agregate frigorifice deteriorate, depozitarea necorespunzătoare a produselor alimentare, precum şi nerespectarea temperaturii de păstrare a alimentelor. De asemenea, au fost identificate produse cu data durabilităţii minimale (DDM) sau a datei limită de consum (DLC) expirate, preparate păstrate la temperaturi necorespunzătoare şi lipsa etichetelor de identificare.

În ceea ce priveşte informarea consumatorilor, au fost identificate meniuri care nu conţineau informaţii despre alergeni sau valorile nutriţionale, iar anumite produse alimentare nu aveau etichete corespunzătoare.

Pentru remedierea deficienţelor constatate, au fost acordate termene corespunzătoare. De asemenea, au fost înmânate 50 de invitaţii, iar documentele de control vor fi finalizate ulterior.

„Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului atrage atenţia tuturor celor care, în inconştienţa lor, sunt avizi doar de câştig ilicit, mai ales în ceea ce priveşte alimentaţia şi respectul faţă de tânăra generaţie, studenţi şi elevi, şi care oferă servicii de cazare sau de alimentaţie în condiţii inacceptabile. Aceşti indivizi, care pun în pericol sănătatea şi viitorul unei noi generaţii, vor fi aspru pedepsiţi de autorităţile statului. ANPC, în urma controalelor, va informa fiecare structură relevantă pentru a lua măsurile legale ce se impun. Prestatori, gândiţi-vă că acolo unde vă desfăşuraţi activitatea sunt şi copii voştri, părinţii voştri,bătrânii voştri, sau vă pasă doar de ai voştri? Voi, cei care aţi ales să fiţi iresponsabili sau nesimţiţi, veţi suporta consecinţele! Eu, Cristian Popescu Piedone, nu voi avea niciun rabat! Aşa cum aţi văzut deja, indiferent că este vorba de cantine studenţeşti sau de bătrâni, voi dispune măsuri drastice, nu doar contravenţionale care cu nonşalanţă le plătiţi şi reveniţi rapid la vechile obiceiuri, ci şi măsuri complementare care vă vor durea mult mai tare şi vor dezvălui adevărul în piaţa publică, pentru ca voi să fiţi batjocoriţi de consumatori”, a declarat Cristian Popescu Piedone Preşedinte Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor, citat de publicația Știri pe surse.

D.A.

Tags: ANPCcampusuri universitareneregulipiedonesanctiuni
ShareTweetSend
Previous Post

Horațiu Potra a fost dat în urmărire, împreună cu fiul și nepotul său

Next Post

Accident în județul Tulcea. Traficul este blocat în localitatea Nicolae Bălcescu

Alte Stiri

Ultima Ora

Primele 63 de familii din Năvodari beneficiază de „Trusoul Bebelușului”

18 august, 2026
0
Ultima Ora

Rompetrol își reduce consumul de energie electrică pentru susținerea Sistemului Energetic Național

18 august, 2026
49
Ultima Ora

România depinde tot mai mult de energia Bulgariei după închiderea Centralei de la Cernavodă

18 august, 2026
20
Ultima Ora

Riviera Mangalia devine „Retro”: Seria de evenimente continuă la Neptun Arena și în Portul Turistic

18 august, 2026
45
FOTO: Arhivă
Ultima Ora

APIA anunță că mai sunt doar 9 zile pentru vizarea carnetelor de rentier agricol

18 august, 2026
40
Ultima Ora

Șeful ANPC, după noile scumpiri la carburanți: „Am început monitorizarea adaosului comercial”

18 august, 2026
37
Stramtoarea Ormuz
Ultima Ora

Strâmtoarea Ormuz rămâne închisă. Iranul îi transmite lui Trump ce trebuie să facă SUA pentru redeschiderea rutei

18 august, 2026
40
default
Ultima Ora

Nibiru, programul zilei de marți: concerte, petreceri și distracție pentru întreaga familie

18 august, 2026
40
Ultima Ora

ANAF a destructurat o rețea de fraudare a TVA cu autoturisme SH. Prejudiciu de peste 26 de milioane de lei

18 august, 2026
84
Next Post

Accident în județul Tulcea. Traficul este blocat în localitatea Nicolae Bălcescu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Primele 63 de familii din Năvodari beneficiază de „Trusoul Bebelușului”

18 august, 2026

Rompetrol își reduce consumul de energie electrică pentru susținerea Sistemului Energetic Național

18 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.