Guvernul României va aloca Ministerului Transporturilor 5,1 milioane de lei pentru redistribuirea unei părți din debitul brațului Bala către Dunărea Veche, în vederea gestionării efectelor secetei hidrologice severe și a reducerii riscului de afectare a funcționării Sistemului Electroenergetic Național.
HOTĂRÂRE DE GUVERN privind alocarea unor sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2026, pentru suplimentarea bugetului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii
Guvernul României a aprobat, la propunerea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii (MTI), alocarea a 5,1 milioane de lei pentru continuarea lucrărilor urgente de dragaj pe fluviul Dunărea, proiect realizat pentru a asigura debitul de apă necesar funcționării în siguranță a Centralei Nucleare de la Cernavodă, în contextul secetei hidrologice severe din această perioadă.
Pentru un nivel optim al fluviului Dunărea, specialiștii au apreciat necesară redistribuirea temporară a debitului de apă la bifurcația brațelor Bala și Dunărea Veche.
Suma de 5,1 milioane de lei, aprobată astăzi din Fondul de rezervă bugetară al Guvernului, va fi folosită exclusiv pentru lucrări de dragaj (adâncirea albiei fluviului) în două zone critice:
- Punctul critic Cochirleni (km fluvial 309–304): 2,55 milioane lei pentru extragerea a aproximativ 50.000 de metri cubi de material.
- Punctul critic Caragheorghe-Turcescu (km fluvial 345-342): 2,55 milioane lei pentru dragarea a încă 50.000 de metri cubi.
„Alocarea de astăzi reprezintă o completare a finanțării de 7 milioane de lei aprobată în ședința din 31 iulie 2026 pentru intervenția de redistribuire a debitelor la bifurcația Bala–Dunărea Veche, prin amplasarea etapizată a unor barje metalice.
Banii aprobați astăzi vin în completarea acestui efort, asigurând continuitatea intervențiilor pe fluviu până la încetarea stării de alertă. În esență, sunt asigurate resursele financiare necesare continuării intervenției temporare de urgență și contribuie la:
- Reducerea riscului de indisponibilizare a capacităților de producere a energiei electrice ale Centralei Nuclearoelectrice Cernavodă;
- Menținerea continuității și siguranței alimentării cu energie electrică;
- Gestionarea efectelor secetei hidrologice severe;
- Realizarea intervenției în condiții controlate, cu monitorizarea efectelor asupra regimului hidrologic, morfologic și asupra componentelor de mediu.
Intervenția are caracter temporar, etapizat și monitorizat, urmând a fi realizată cu respectarea legislației aplicabile în domeniul gospodăririi apelor, protecției mediului și securității nucleare.
Prin aceste acțiuni, Guvernul, prin autoritățile implicate, se asigură că sunt implementate măsurile necesare pentru asigurarea producției de energie electrică la Centrala Nuclearoelectrică Cernavodă”, au transmis reprezentanții Guvernului.
A.C.



























