VIDEO Hagi a întrerupt seria de 7 victorii a echipei lui Reghecampf. Farul urcă astfel pe poziție de play-off

0
283

Farul Constanța a câștigat partida din etapa a 15-a cu Universitatea Craiova, scor 1-0, după golul lui Adrian Petre. Trupa lui Hagi urcă astfel pe poziție de play-off, după ce a întrerupt seria de 7 victorii în toate competițiile pe care o aveau oltenii.

Ne impunem în ultimul joc din turul campionatului regulat prin reușita lui Adrian Petre“, susține echipa Farul. Un meci dificil, dar în care Farul a evoluat foarte bine, cu un presing continuu în jumătatea adversă în urma căruia a recuperat multe mingi și și-a creat situații importante de a marca. “Bravo, băieți! Nu știu ce v-a făcut Hagi la pauză, dar a fost de bine. Echipa din a doua repriză trebuie să rămână“, susțin fariștii.

Prima repriză a fost echilibrată, însă după revenirea de la cabine Farul Constanța a preluat frâiele jocului. Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 77 de Adrian Petre, jucător abia intrat pe teren. Vârful trecut și pe la FCSB s-a demarcat perfect în spatele lui Căpățînă și a împins în poartă mingea. În ultimul minut de joc, Adrian Petre putea aduce un punct echipei sale, dar călcâiul său a fost respins de portarul Aioani.

Farul Constanța a acumulat 24 de puncte și ocupă locul 5 în Liga 1, la egalitate cu UTA și FC Voluntari, însă ilfovenii au un meci mai puțin. De partea cealaltă, Universitatea Craiova rămâne pe locul 3, cu 28 de puncte, la două lungimi sub FCSB și 8 în spatele liderului CFR Cluj.

Am arătat în toate aceste meciuri că ne putem lupta cu orice adversar, cu orice echipă de la egal la egal, inclusiv cu campioana României, la ea am făcut un meci foarte bun, am avut ocazii un meci echilibrat. Am arătat că ne putem lupta cu oricare, dar în anumite meciuri cred că minusul cel mai mare al nostru în momentul de faţă e acela în anumite jocuri nu am marcat goluri. Şi atunci colectiv echipa a suferit în acel aspect.

În celălalt cred că stăm destul de bine, fără minge am făcut-o bine, avem puţine goluri, dar cred că în atac trebuia să facem mai multe în anumite meciuri şi cred că acum aveam mai multe puncte. Problema noastră e în atac. Nu în atac ca şi compartiment, ci a ataca. Când am făcut-o bine, am câştigat meciurile”, a declarat Hagi, la conferința de presă premergătoare partidei cu Craiova.