HCD Constanţa a câștigat la Făgăraș şi e la două puncte de podium

0
101

HCD Constanţa a câștigat la Făgăraș și a ajuns la 15 meciuri consecutive fără înfrângere! Constănţenii s-au impus cu 27-25, după un meci în care au înfrânt cu greu rezistența Făgărașului. Au condus în prima repriză, mai tot timpul, dar gazdele au revenit și au intrat în avantaj la pauză, 12-11. S-a făcut 19-17 în minutul 45, pe fondul paradelor lui Grigoraș, dar constănţenii au marcat trei goluri la rând și au întors la 20-19. Echipa a avut un succes fără emoții, pe final și sunt la doar 2 puncte de podium! Campioana Dinamo 39 puncte (15 meciuri) este urmată de Turda 32p (15m), Steaua 30p (17m), HCD 30p (17m), CSM București 29p (16m), Dunărea Călărași 25p (16m), Politehnica Timișoara 23p (16m). “Am întâlnit o echipă arțăgoasă, care și-a vândut scump pielea, în fața unui public entuziast, care a făcut o atmosferă frumoasă. Experiența noastră și-a spus cuvântul pe final. Am câștigat 3 puncte foarte importante în configurația clasamentului. 3 puncte care ne țin în plutonul fruntaș”, a declarat Rudi Stănescu, preşedintele HCD Constanţa.