Premierul Ilie Bolojan a afirmat miercuri seara că prețul carburanților în România ar putea fi influențat de evoluțiile din Orientul Mijlociu, dar și de blocarea tranzitului prin strâmtoarea Ormuz. „Cât timp va rămâne blocat acest tranzit, înseamnă că ne putem aștepta la creșterea prețului pe piața globală”, a spus premierul.
Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat dacă ne putem aștepta la o creștere a prețului la combustibil, în contextul evoluțiilor din Orientul Mijlociu, care implică și blocarea tranzitului prin strâmtoarea Ormuz.
„Nu pot să fac o astfel de predicție, eu nu-mi doresc acest lucru și sper să nu se întâmple asta, dar trebuie să recunoaștem câteva lucruri. Așa cum știți, războiul din zona Golfului a dus la blocarea în proporție de 90% a traficului prin strâmtoarea Ormuz. Asta înseamnă că o parte din petrolul și din gazele lichefiate, care erau exportate de țările din Golf către toate țările din lume, nu mai pot fi exportate. Ca atare, oferta și ritmul de aprovizionare pe piețele globale s-a redus, ceea ce a generat un puseu de creștere a prețurilor. Acesta este un fenomen general când se întâmplă astfel de crize”, a afirmat Bolojan, potrivit B1 TV.
M.G.



























