• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
19 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

Imagini greu de privit! Zeci de păsări moarte și pui salvați din vaporașele demolate din Constanța

25 martie, 2026
in Societate
0
278
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Vaporașele de la intrările în municipiul Constanța sunt demolate, rând pe rând, însă în spatele fiarelor, reprezentanții Școlii de dresaj canin ,,Lupul Alb” Constanța au descoperit zeci de păsări moarte și pui care nu au văzut niciodată lumina zilei. Păsările rămase în viață au fost salvate. 

,,Am intrat înainte de demolare. Nu pentru poze, nu pentru nostalgie. Pentru că, surpriză, când lași ani de zile toate compartimentele deschise și nu te interesează, se întâmplă lucruri… absolut previzibile. Eram convinși că va fi simplu: dăm afară porumbeii, închidem compartimentele și plecăm. Atât de „simplu” a fost. În timp ce spărgeam tavanul ca să ajungem la puii încă vii, ne cădeau în cap porumbei morți. Pe jos… fiecare pas trebuia calculat, ca să nu calci pe cadavre.

Dar printre toate astea: pui proaspăt eclozați, lângă mame moarte, pui cu penaj complet, care n-au văzut niciodată lumina zilei. Sunt mari, dar nu știu să se hrănească singuri, alții abandonați, care urmau să fie striviți la demolare. Și partea cea mai bună? Toți încă luptă să trăiască.

Am scos aproximativ 30 de pui. 16 sunt acum la mine. Îi hrănesc la mână din 2 în 2 ore. Da, din 2 în 2 ore. N-am anticipat asta. Sincer, cred că preferam să mă lași într-un țarc cu 2 asiatici și un rottweiler decât în situația asta. Restul sunt la oameni care au sărit instant să ajute. Pentru că, surpriză, există și oameni cărora le pasă”, se arată în postare.

Licitația (organizată cu repetiție) pentru valorificarea deșeurilor de materiale feroase rezultate în urma dezmembrării mijloacelor fixe de tip elemente navale – vedete maritime a fost adjudecată pe 11 decembrie 2025, atunci când au fost încheiate și contractele de vânzare-cumpărare.

Conform administrației locale, în cadrul licitației desfășurate în decembrie anul trecut, patru dintre cele cinci vedete au fost vândute pentru suma totală de 266.560 de lei (fără TVA), iar al cincilea pentru 67.306 lei (fără TVA), rezultând un total de peste 330.000 de lei. Ele vor ajunge la fier vechi, iar pe amplasamentele care se presupune că vor fi eliberate până în jurul datei de 11-12 martie vor fi montate totemuri.

Cele cinci structuri metalice sunt amplasate în următoarele zone: strada Theodor Burada – zona Gară, bulevardul Mamaia – zona Pescărie/Stația de Epurare, intrarea în municipiu dinspre Cumpăna, intrarea dinspre Valu lui Traian și intrarea dinspre Ovidiu.

Operatorul care a achiziționat cele 4 vedete maritime este ECO STEEL TRADING SRL

”Au început lucrările la amplasamentul de pe Bulevardul I.C. Bratianu, apoi va urma Șoseaua Mangaliei, Bulevardul Mamaia și apoi cel de la Gară”,au precizat reprezentanții Primăriei Constanța.

Cele cinci vaporașe au fost amplasate în Constanța în anul 2003, în timpul mandatului primarului de atunci, Radu Mazăre. Acestea au aparținut Poliției de Frontieră și au fost transferate cu titlu gratuit Primăriei Constanța, printr-o hotărâre de guvern. În 2022, consilierii locali municipali au adoptat o hotărâre privind casarea lor, primarul Constanței, Vergil Chițac, arătând că gradul de uzură la care au ajuns implică fonduri foarte mari pentru recondiționare, așa încât este mai eficientă eliminarea lor și înlocuirea cu alte elemente de decor. Următorul pas a fost emiterea autorizației de demolare: https://focuspress.ro/vaporasele-lui-mazare-dispar-dupa-22-de-ani-primaria-a-atribuit-contractul-pentru-demolare/

A.C.

Citește și:

UPDATE! FOTO. Vaporașele de la intrările în Constanța ajung la fier vechi! Va începe demontarea lor

 

Tags: demolarepasariprimăria constantapuisalvarevaporase
ShareTweetSend
Previous Post

Român ucis într-o parcare din Spania, după ce a prins un hoț la furat motorină

Next Post

Primăria Constanța anunță că a fost semnat contractul de execuție pentru reabilitarea Școlii Gimnaziale nr. 43 „Ferdinand”

Alte Stiri

Societate

SCANDAL în Tomis III: A intervenit Poliția!

2 iunie, 2026
171
Societate

Patronul fostului Club Bellagio are TUPEU, nu glumă! Licitația pentru fostul Cinema Popular, blocată de aproape un an

2 iunie, 2026
673
Imagine de arhiva
Societate

BĂTAIE în stradă, urmată de AMENINȚĂRI pe Facebook: ”Îți… gâtul ca la găini și te arunc în asfalt”

2 iunie, 2026
400
Societate

VIDEO. Dănuț Dincă, despre stadiul proiectelor de la Complexul Muzeal de Științe ale Naturii Constanța

2 iunie, 2026
81
Societate

Video. SCANDAL în cartier: Un POLIȚIST este ACUZAT că tulbură liniștea unor vecini din KM 4-5

2 iunie, 2026
1.5k
Mihaela Rus, Adriana Câmpeanu
Ultima Ora

1 Iunie: Constanța faptelor bune – de la joaca împreună cu micuții din centrul Casa Speranța, la distracția cu clovn și baloane în Spitalul de Boli Infecțioase

1 iunie, 2026
190
Societate

RĂZBOI TOTAL pentru plajele din Năvodari: 21 de sectoare contestate! Sezon estival făcut VARZĂ

1 iunie, 2026
3.6k
SMURD în curtea Spitalului Județean Constanța. FOTO Cătălin SCHIPOR
Societate

Va mai fi sau nu construit noul corp de Urgențe al SCJU Constanța? Ce răspund autoritățile

1 iunie, 2026
317
Vasile Nicoară, director Colegiul Național Mircea cel Bătrân - stânga
Societate

La mulți ani Colegiului Național „Mircea cel Bătrân”! Urăm aceleași reușite, an de an, și o cât mai grabnică reabilitare a clădirii instituției

1 iunie, 2026
328
Next Post

Primăria Constanța anunță că a fost semnat contractul de execuție pentru reabilitarea Școlii Gimnaziale nr. 43 „Ferdinand"

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

„Lista neagră” a Guvernului: jumătate din companiile de stat au termene de restructurare depășite

2 iunie, 2026

O navă cargo a pierdut controlul și a intrat direct într-un ponton de pasageri la Tulcea

2 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.