Ministrul MAI, Marcel Vela este prezent, miercuri, 1 iulie a.c., la Constanța, iar pentru pentru că acesta a decis schimbarea șefului Inspectoratului Poliției Județene, respectiv Constantin Dancu. Astfel, în cursul zilei de marți, 30 iulie a.c., a fost transmisă și semnată de către ministru.
Prin aceasta a fost numit interimar la șefia inspectoratului adjunctul, comisarul șef Mircea Vizitiu, care va ocupa această funcție mai puțin de 24 de ore. La festivitatea de trecerea în revistă a efectivelor și tehnicii structurilor MAI care vor asigura măsurile de ordine publică și gestionarea situațiilor de urgență pe litoralul românesc în perioada estivală, de miercuri 1 iulie, ora 12.00, eveniment la care vor participa ministrul afacerilor interne, Marcel Vela și secretarul de stat, chestor șef de poliție Bogdan Despescu va fi anunțat și viitorul comandant.

Totuși aceste mari eveniment ce au loc astăzi par să nu deranjeze ”obiceiurile” de pe litoralul românesc. Pe plajă este debandadă, bișnițarii sunt omniprezenți, așa cum ne-au obișnuit, iar…. poneii se plimbă nestingheriți pe plajă, pentru a atrage atenția turiștilor.
Cert este că, este ilegal să te plimbi cu animale pe plajă, ba mai mult, a le folosi cu scopul de a face bani. În plus vremea este caniculară la malul mării, animalele, practic, sunt chinuite de către persoane ce doar vor să scoată profit de pe urma lor.
Poate se va sesiza și poliția locală?!



























