La data de 20 aprilie 2025, polițiști din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Măcin au fost sesizați prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 cu privire la un incident petrecut în comuna Luncavița.
Din primele verificări efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, a reieșit faptul că un bărbat ar fi pătruns fără drept în curtea unui imobil și ar fi ucis doi câini de talie mică, folosind un obiect contondent.
În acest caz, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „uciderea animalelor, cu intenție, fără drept” și „violarea de domiciliu”.
Iată ce a postat persoana căreia i-au fost omorâți cei doi câini
”Sunt din jud. Tulcea, comuna Luncavița (…) Astazi 20 aprilie 2025 , mi-au fost uciși cățeii. Bunica mea a venit la noi acasă să spele mașina iar cățeii au ieșit din curte și au trecut niște copii cu biciclete. Bunica mea a băgat o dată cățeii în curte însă au ieșit iar. Copiii aceia au trecut din nou și din neatenție probabil un copil uitându se în spate a călcat un cățel și a căzut de pe bicicleta,bunica mea la ajutat,la dus acasă.
După ce au terminat treaba ,au băgat cățeii in curte și au plecat toți de acasă,iar tatăl băiatului fiind așa zis inconștient deoarece a consumat alcool, a intrat în curte,am dovezi, a luat câinii și ia omorât. Nu înțeleg câtă cruzime, câtă nedreptate. Vă rog frumos, faceți această știre cât mai știută, să se știe ce ROMÂNI avem”, a postat pe Facebook persoana în cauză.
Cercetările au fost preluate de către polițiști din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor a Inspectoratului de Poliție Județean Tulcea în vederea stabilirii cu exactitate a circumstanțelor în care s-au produs faptele și luării măsurilor legale care se impun.
D.A.

Pușcăria sa-l găzduiască cel puțin șapte ani!