La data de 29 mai a.c., polițiștii din cadrul Unității Teritoriale de Căutare Persoane Dispărute sau Urmărite au identificat un bărbat, de 44 de ani, pe numele căruia Judecătoria Constanța a emis mandat de executare a pedepsei de 2 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj. Bărbatul a fost condus și încarcerat în Penitenciarul Poarta Albă.
Este vorba despre Florin Bălan, cel care a agresat fizic și verbal un jandarm și un polițist de ordine publică. Mai exact, individul l-a agresat fizic pe plutonierul adjutant Florin Craiu, din cadrul Grupării de Jandarmi Mobilă „Tomis“, și a adresat amenințări cu acte de violență atât jandarmului, cât și agentului de Poliție Florin Gabriel Ungureanu, din cadrul Secției 3, incidentul având loc în vara anului trecut.
Bălan se afla la volanul unui autoturism în timp ce se afla sub influența alcoolului și a substanțelor interzise, dar avea și permisul suspendat, în timp ce conduceau pe o arteră din cartierul Brătianu.
S-a întâmplat la ora 7.00, pe 13 iunie 2024, când un șofer Bolt a solicitat ajutorul oamenilor legii fiindcă un alt șofer, care nu i-a acordat prioritate, a coborât din mașină și a încercat să-l agreseze, lovindu-i mașina. La fața locului a sosit echipajul mixt format din cei doi oameni ai legii, un jandarm și un polițist care au stat de vorbă cu apelantul (șoferul de pe Bolt – n.r.).
În timp ce acesta le explica ce s-a întâmplat, dintr-o curte a ieșit chiar bărbatul pe care reclamantul l-a indicat ca fiind cel care îl agresase. Acesta a fost identificat ca fiind Florin Bălan, care se afla într-o stare vădită de agitație. El a ieșit din curte și s-a îndreptat către oamenii legii, pe care a început să-i înjure și să-i amenințe folosind expresii de genul „Vă rup cu bătaia! Vă rup capul! O să ne mai întâlnim noi! Îți sparg ochelarii! Te plesnesc!“
Întrucât agresorul nu se potolea, polițistul s-a deplasat spre autospecială pentru a lua stația de emisie-recepție și a solicita sprijin, timp în care agresorul a profitat de acest lucru și l-a lovit puternic pe jandarmul Florin Craiu, cu palma în zona feței, încât i-au sărit ochelarii de vedere pe care îi purta.
După puțin timp, individul l-a lovit, din nou, pe militar, cu piciorul, profitând de faptul că atât jandarmul, cât și polițistul au evitat să folosească violența. La un moment dat, a fugit în curte, de unde a revenit cu un cuțit, cu ajutorul căruia a continuat să îi amenințe pe oamenii legii, invitându-i în curte, folosind expresiile: „Hai, intrați în curte, să vedeți cum vă tai! Vă omor pe toți“
După un timp, individul a început să se calmeze. Între timp, la fața locului au mai apărut și alte echipaje de Poliție în ajutor, iar la vederea acestora, agresorul s-a înmuiat și a început să colaboreze și chiar i-a însoțit pe oamenii legii la secție, unde a fost verificat cu alcooltestul și drugtestul, rezultatele testărilor indicând o valoare de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat și prezența amfetaminei.
Așa se face că Florin Bălan s-a ales cu două dosare penale: unul pentru ultraj și altul pentru conducere fără permis și sub influența alcoolului și a altor substanțe interzise.
Trecând peste alte detalii, individul a fost trimis în instanță după o lună de la incident, adică în iulie 2024, iar la începutul acestui an a fost condamnat la o pedeapsă constând în 11 luni de închisoare cu executare.
Sentința penală a fost atacată la Curtea de Apel atât de către inculpat, cât și de procurorii care au considerat că pedeapsa a fost mult prea blândă. Așa se face că, între timp, a fost judecat și apelul, iar miercuri, 28 mai, a venit și verdictul final. Conform minutei instanței, judecătorii i-au majorat pedeapsa, de la 11 luni la 2 ani de închisoare cu executare.
Acum bărbatul a ajuns la închisoare pentru executarea pedepsei.
D.A.




























