George Ghinuță a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare pentru lovire sau alte violențe, însă la pedeapsă a contribuit și o altă condamnare, mai veche, pe care o primise întrucât încălcase ordinul de protecție. Decizia Judecătoriei Constanța nu este definitivă și urmează să se judece apelul, termenul fiind stabilit pentru data 16.10.2025.
În actul de sesizare s-a reținut în esență că, în data de 24.12.2022, în jurul orei 6.30, în timp ce se afla în parcul central din fața Primăriei Orașului Murfatlar, inculpatul, profitând de starea de vădită vulnerabilitate a persoanei vătămate, a lovit-o de mai multe ori cu pumnul în zona feței, provocându-i suferințe fizice ce au necesitat 5 – 6 zile de îngrijiri medicale.
Din declarația persoanei vătămate, în luna decembrie 2022, inculpatul i-a permis să locuiască împreună cu el o singură noapte, într-o magazie situată pe strada Mărgăritarelor din orașul Murfatlar.
În data de 24.12.2022, în jurul orei 6.30, în timp ce se afla în parcul din dreptul Primăriei Orașului Murfatlar, a avut o discuție contradictorie cu inculpatul care, fiind sub influența băuturilor alcoolice, s-a enervat și a lovit-o cu pumnii în față.
Actul de agresiune i-a provocat suferințe fizice, fiind transportată de către un echipaj de la Ambulanță la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale. La spital, bărbatul a stat internat mai multe zile.
Conform foii de observație clinică generală, rezultă că diagnosticul la internare a fost „hipotermie severă, acidoză severă și traumatism facial“.
Și-a terorizat soția
O femeie din Murfatlar a fost victima unor agresiuni psihologice și amenințări repetate din partea fostului soț, alături de care a fost căsătorită timp de aproximativ 15 ani și cu care are doi copii minori. Fostul partener de viață este, bineînțeles, George Ghinuță.
În cursul anului 2021, aceasta a decis să se despartă de soț și a intentat acțiune de divorț la Judecătoria Constanța. În luna aprilie a aceluiași an, s-a mutat împreună cu fiicele sale într-un apartament situat în orașul Murfatlar. Deși în perioada în care a locuit cu fostul soț a formulat mai multe plângeri penale, le-a retras ulterior, considerând că este mai bine pentru copiii lor.
Pe 20 octombrie 2021, în jurul orei 18.00, a fost contactată telefonic de fostul soț, care a amenințat-o cu acte de violență fizică. Ulterior, pe 4 noiembrie 2021, în jurul orei 8.42, în timp ce se afla la locul de muncă în localitatea unde era angajată, a fost din nou apelată de acesta, care a amenințat-o cu moartea, spunându-i că va veni în orașul Murfatlar, o va tăia bucățele, o va omorî și îi va da foc.
În urma plângerii formulate, s-a emis un ordin de protecție provizoriu pentru o perioadă de 5 zile, iar ulterior, Judecătoria Constanța a emis un ordin de protecție pe o perioadă de 6 luni, prin care fostului soț i s-a interzis să se apropie la mai puțin de 100 de metri de femeie, fiicele sale și de domiciliul acestora.
Cu toate acestea, pe 14 noiembrie 2021, în jurul orei 12.45, femeia l-a observat pe fostul soț în apropierea locuinței sale, la o distanță de aproximativ 10 metri, moment în care a fost din nou amenințată cu suprimarea vieții: „Te iubesc, dar o să-ți tai un picior“.
Pe 17 august 2022, în jurul orei 16.00, femeia a contactat telefonic organele de Poliție și a declarat că se află în străinătate și dorește să își retragă toate plângerile formulate împotriva fostului soț. În aceeași zi, a transmis prin e-mail o declarație în care a precizat că nu mai are nicio pretenție față de acesta și că va reveni în țară în luna decembrie 2023.
În acest dosar, Ghinuță fusese condamnat la 2 ani și 5 luni de închisoare cu suspendare, dar pentru că acum a săvârșit fapta de lovire sau alte violențe în stare de recidivă postcondamnatorie, pedepsele au fost contopite.
Liliana BELCIUG




























