Laurențiu Leonard Vlad a mai făcut și alte victime. Una dintre acestea a contactat Focus Press și a relatat prin ce a trecut, fiind hărțuită și amenințată cu acte de violență chiar și atunci când ea făcea live-uri pe TikTok. A obținut un ordin de protecție și a dorit ca povestea ei să fie cunoscută după ce a văzut că Focus Press a mediatizat cazul lui Laurențiu Leonard Vlad cu fosta iubită. Acesta a fost condamnat la 9 ani şi 4 luni de închisoare după ce și-a șantajat fosta iubită, prin mai multe metode, ca să se împace cu el. Decizia Judecătoriei Tulcea nu a fost definitivă, iar judecarea apelului a fost stabilită pentru data de 25.06.2025, la Curtea de Apel Constanța.
“Ne-am cunoscut în mediul on-line. Mai exact pe Tik-Tok. M-a mințit și manipulat spunându-mi că și-a dovedit deja nevinovăția într-un proces cu fosta iubită și urmează a fi eliberat în 2 luni. Eu încă din primele săptămâni mi-am dat seama că are un comportament abuziv și hărțuitor. La început îmi trimitea, săptămânal, buchete mari de flori și trandafiri acasă. Primul buchet de 135 de tradafiri și al doilea de 235. I-am reproșat comportamentul abuziv și hărțuitor, după care l-am blocat peste tot. A continuat zilnic, cu multe e-mailuri trimise în care recunoștea comportamentul și mă ruga să îi mai dau o șansă. A continuat să îmi trimită buchete de flori să îl iert și îmi făcea și transferuri bancare cu bani să îl scot de la block. Am decis să îi dau o șansă și am fost la el la Tulcea, să îl cunosc personal. El se află în arest la domiciliu. După care ne-am certat iar și i-am reproșat același comportament și mi-a trimis 445 de trandafiri și inel de logodnă să îl iert iar.
În momentul în care am refuzat împăcarea cu el, după ce îl blocasem de mai multe ori pentru același comportament, a început cu amenințări indirecte cu moartea, apoi că se omoară el și mă va trage după el… mă amenința că dacă depun plângere la Poliție va trimite pe cineva să mă omoare
Mă hărțuia și șantaja continuu pe diferită căi. Îmi spunea că dacă îmi scot ordin de protecție trimite patru persoane să mă elimine
Și mă șantaja să mă duc iar la el. A creat mai multe conturi false pe TikTok și mă șantaja, denigra și hărțuia în timp ce eram pe live”, a declarat, pentru Focus Press tânăra victimă căreia îi vom spune Delia, pentru a-i proteja identitatea.
Aceasta a solicitat în instanță ordin de protecție, pe care l-a obținut pentru o perioadă de 10 luni.
În fapt, procurorii au arătat că, în perioada 11.05 – 9.06.2025 pârâtul a contactat-o în mod repetat pe reclamantă, care este fosta sa concubină, pe reţeaua de socializare TikTok şi pe numărul de telefon, adresându-i ameninţări cu acte de violenţă. De asemenea, agresorul a creat mai multe conturi false în numele victimei pe aceeaşi reţea de socializare, folosindu-se de fotografia acesteia şi, totodată, a şantajat-o cu filmări video în ipostaze intime.
În ceea ce privește cazierul judiciar al lui Laurențiu Leonard Vlad, instanța reține că acesta a fost eliberat la solicitarea organelor de Poliție în data de 10.06.2025, dată la care a fost depusă plângerea penală de către intimată.
Din planșele foto depuse de intimată odată cu plângerea penală formulată împotriva contestatorului pentru infracțiunile de fals informatic, amenințare, șantaj și hărțuire rezultă că, în data de 29 mai 2025, contestatorul i-a trimis nouă e-mailuri, iar în data de 30 mai, 15 e-mailuri de pe adresa ei de e-mail.
Într-un e-mail din 29 mai 2025 i-a scris intimatei „Mai caută tu să-mi faci rau și să-ți bați joc de mine… și promit că te las uimită. Eu nu-ți plătesc cu aceeași monedă. Eu îți dau zece la schimb.. Așa că… fii fată cuminte că nu vrei să știi despre ce e vorba”.
În alt e-mail, din 29 mai 2025, contestatorul i-a scris intimatei „Fă-mi tu atâta rău intenționat… și promit că ajungeți la știri amândoi!”.
”Momentan, am ordin de protecție pe 10 luni. I-a fost respins apelul la Bacău pentru ordinul de protecție. Este definitiv. Momentan, am ordin de protecție pe 10 luni. I-a fost respins apelul la Bacău pentru ordinul de protecție. Este definitiv. Îmi hărțuia până și donatorii în privat și le scria. Și urmăritorii mei. Caută să aibă control total asupra mea.Insistă să îmi șterg și platformele sociale. Aștept acum să se dovedească falsul informatic”, a mai spus Delia.
Amintim că a fost condamnat la 9 ani şi 4 luni de închisoare după ce și-a șantajat fosta iubită, prin mai multe metode, să se împace cu el. Decizia Judecătoriei Tulcea nu a fost definitivă, iar judecarea apelului a fost stabilită pentru data de 25.06.2025, la Curtea de Apel Constanța.
Liliana BELCIUG




























