Înfrângere severă pentru CFR Cluj

0
182

Noapte de coșmar pentru CFR în grupele Europa League. Trupa lui Dan Petrescu a fost călcată în picioare pe Olimpico de AS Roma, scor 5 la 0.

Meciul a început de la 1-0. Roma a marcat în primul minut prin Mkhitaryan. CFR a încercat să ofere o replică dar a fost una prea palidă. Italieni au încheiat conturile până la pauză după reușitele lui Ibanezși B. Mayoral.

Petrescu a mutat la reluare, cu Păun și Perreira în locul lui Itu, respectiv Deac, dar tot Roma a avut inițiativa.

CFR a avut penalti clar la Carnat dar de marcat au marcat tot gazdele. Mayoral a făcut dubla iar Pedro a închis tabela unui meci pierdut de CFR încă de dinaintea primului fluier.

Declarațiile lui Dan Petrescu „numai un miracol, chiar un miracol ar face ca CFR să scoată ceva pozitiv” sau „un eșec n-ar fi o tragedie. Băieții să înţeleagă că dacă au pierdut cu Roma, nu are de ce să le fie ruşine” au prefațat această umilință.

În runda următoare din Europa League, cele două formații se reîntâlnesc în Gruia pe 26 noiembrie de la ora 22.00.