Polițiștii și procurorii DIICOT derulează o anchetă, la Mangalia, în legătură cu modul în care o elevă de 14 ani a fost drogată în timpul orelor, apoi i s-a făcut rău și a leșinat în toaleta unității. În paralel, Inspectoratul școlar Județean a anunțat că a demarat o anchetă internă pentru a vedea în ce condiții a fost posibil acest lucru, iar directorul unității este luat la întrebări.
potrivit unui comunicat al ISJ, în data de 04.06.2025, în jurul orei 18.30, directorul Școlii Gimnaziale Nr. 1 Mangalia a informat un inspector școlar de sector că o elevă a unității de învățământ a acuzat o stare de rău în timpul programului școlar. Din cele relatate de director, se pare că eleva a ieșit din sala de sport a școlii în jurul orei 15.00 și a interacționat cu un individ care i-a oferit spre consum o substanță interzisă. Eleva s-a deplasat apoi în sala de curs, unde a fost observată de dirigintă, care a apelat la numărul de urgență 112.
S-au deplasat la unitatea de învățământ organele de poliție și o ambulanță. Au fost, de asemenea, anunțați părinții, care au însoțit-o la spital.
Acum eleva este la domiciliu, în afara oricărui pericol.
”În acest moment directorul școlii se află alături de reprezentanți ai poliției, punând la dispoziție informații cu privire la caz. În paralel, se va derula o anchetă internă pentru a lămuri condițiile în care eleva a putut să iasă din sala de sport și modalitatea în care a ajuns să interacționeze cu o persoană străină, intrând în posesia substanței interzise. În acest sens, i-am solicitat directorului Școlii Gimnaziale Nr. 1 Mangalia o informare detaliată, iar Inspectoratul Școlar Județean Constanța va verifica amănunțit acest caz”, precizează inspectorul general Sorin Mihai.
Daniel ALBU
Citește și:


























