Comisarul șef al Gărzii de Mediu Constanța, Steluța Popescu a vorbit, în cadrul unui interviu acordat Focus Press, despre situația cu care se confruntă județul Constanța în privinţa deşeurilor şi a colectării selective, precum și despre acțiunile pe care le-a întreprins, împreună cu oamenii legii, în Portul Constanța, legat de importul ilegal de deșeuri.
Primul subiect a fost cel legat de bilanțul activității de inspecție și control prezentat de Comisariatul Gărzii Naționale de Mediu- Județul Constanța, în primele cinci luni ale anului curent, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut: ”Bilanțul primelor cinci luni ale anului curent comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut arată că există o implicate mult mai mare la nivelul instituției.
Precizăm că sunt diferențe enorme în ceea ce privește activitatea GMC, cu mențiunea că actualul comisat șef, în persoana Steluței Popescu, a preluat această funcție în luna iulie a anului trecut, prin urmare, activitatea prezentată în primele cinci luni ale acestui an, lăduate de altfel de către șeful Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu se datorează acesteia, precum și celorlalți comisari ai GMC.
Potrivit raportului, numărul de inspecții în domeniul controlului poluării, biodiversificări, biosecurității și ariilor protejate este cu aproximativ 50% mai mare faţă de anul 2020, astfel că pentru perioada 1 ianuarie- 31 mai 2020 au avut loc un număr de 259 de inspecții, iar în perioada 1 ianuarie- 31 mai a.c., 419 inspecții.
Numărul ispecțiilor privind trasferul deșeurilor în perioada 1 ianuarie- 31 mai 2020 a fost de 17, iar în perioada 1 ianuarie- 31 mai a.c., 41. Numărul amenzilor aplicate s-a ridicat la cifra 17, anul 2020 și 90 în perioada mai sus menționată a anului curent. Valoarea amenzilor în 2020 a fost de 395.500 de lei, iar în perioada 1 ianuarie- 31 mai a anului în curs, de 1.530.000 de lei.
Referitor la dispozițiile de returnare de deșuri în țările de expediție, precum și cantitatea de deșeuri, în anul 2020, Steluţa Popescu a precizat că în perioada 1 ianuarie-31 mai au fost controlate 31 de containere, iar în aceeași perioadă a anului curent au fost controlate și verificate 105 containere, 7 autotiruri și circa 2.200 de tone de deșeuri.
Iar dacă am punctat acest aspect, al containerelor, comisarul șef al Gărzii de Mediu Constanța, Steluța Popescu a declarat că a colaborat, și colaborezaă în continuare cu oamenii legii, în speță cu procurorul Teodor Niţă din cadrul Parchetului Curţii de Apel Constanţa, cu care a efectuat mai multe acțiuni și controale în Portul Constanța, fiind depistate un număr foarte mare de containere cu deșeuri aduse din alte state, precum și bușteni ce urmau a ajunge în Chna, în acte figurând ca fiind cherestea.
„Noi suntem 11 comisari și avem nevoie de mai multă forță de muncă, de aceea, șeful Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu ne-a dat aisgurări că e vor produce schimbări în organigramă, și că se va înființa un post permanent în Portul Constanța pentru un comisar al Gărzii de Mediu Constanța”, a afirmat Steluţa Popescu
Totodată, Steluţa Popescu a reiterat faptul că cele mai multe sesizări pe tema gunoiului vin din partea locuitorilor municipiului Constanța: „Aici avem o problemă cu mizeria și gunoiul, la Constanța și, cum am mai spus-o în repetate rânduri, nu ne dorim să aplicăm amenzi, ci să îi facem pe cetățeni să conștientizeze faptul că pentru un mediu curat este nevoie să păstrăm curățenia. Am mai avut probleme la Mangalia, Ovidiu, Năvodari”.
Localitatea Cogealac a fost sancționată în urmă cu câteva zile din cauza gunoaielor din localitate cu suma de 70.000 de lei: „Nu vrem să mai recurgem la astfel de fapte, însă dacă nu se respectă legea, vom fi nevoiți”, a punctat comisarul șef al Gărzii de Mediu Constanța, Steluța Popescu.
Vă invităm să urmăriți interviu video integral pentru mai multe declarații referitoare la județul Constanța și problema deșeurilor din localitățile constănțene.
Loredana MIHAI


























