Tot mai multe investiții imobiliare se întrezăresc în cele mai aglomerate zone ale municipiului Constanța. Pe o arteră îngustă, în apropierea Școlii Generale nr. 7 „Remus Opreanu” și a centrului comercial City Park Mall, o societate specializată în servicii de publicitate intenționează să realizeze un proiect imobiliar.
În ultimii ani, firma a solicitat și obținut mai multe avize în vederea alipirii unor terenuri situate pe strada Dr. Alexandru Pesamosca – fosta stradă Neatârnării –, la numerele 11, 11A și 11C, Lot 2, din zona Tomis Nord, pentru elaborarea unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ). Recent, a fost eliberat un certificat de urbanism pentru desființarea unor clădiri și supraetajarea unei case existente.
Certificatul de urbanism nr. 97 poate fi utilizat în scopul declarat pentru: desființarea corpurilor C2, C3, C4 și C5, extinderea și supraetajarea cu două niveluri a locuinței parter existente (C1), amenajarea terenului și organizarea de șantier. Amplasamentul este situat pe strada Dr. Alexandru Pesamosca, nr. 11, 11A și 11C, Lot 2, în municipiul Constanța, scopul fiind obținerea autorizației de construire. Beneficiarul investiției este societatea Publichriss.
Certificat pentru alipirea de parcele
Investiția este una complexă, în condițiile în care beneficiarul a solicitat avize pentru alipirea a trei terenuri prin intermediul Certificatului de urbanism nr. 1201, eliberat în luna aprilie 2003.
C.U. pentru dezmembrarea terenului
Ulterior, Publichriss SRL a obținut un nou act de urbanism, Certificatul de urbanism nr. 603, în vederea realizării unor operațiuni de dezmembrare a terenului. Amplasamentul este situat pe strada Dr. Alexandru Pesamosca, la numerele 11, 11A și 11C, în zona Tomis Nord. Terenul are o suprafață totală de 640 de metri pătrați, urmând să fie împărțit astfel:
– Lot 1, cu o suprafață de 406 metri pătrați (situat în două zone diferite de reglementare urbanistică; pentru construirea pe acest lot este necesară elaborarea și aprobarea unui Plan Urbanistic Zonal – PUZ);
– Lot 2, cu o suprafață de 234 de metri pătrați.
Investiție imobiliară în zona Lacului Siutghiol din cartierul Palazu Mare
În anul 2023, societatea Publichriss a înaintat documentația pentru construirea unui imobil pe malul Lacului Siutghiol din zona cartierului constănțean Palazu Mare. Valoarea proiectului este de 1.313.462,98 lei, aproximativ 265.000 de euro.
Pe amplasamentul analizat, beneficiarul propune construirea unui imobil cu funcțiunea de locuințe colective si regim de înălțime 2S+P+3E+terasă circulabilă. Instituția abilitată de mediu a emis acordul de mediu necesar realizării investiției imobiliare.
Detalii despre societate
Publichriss a fost înființată la data de 11 martie 2023, fiind administrată de Marius Cristian Coman, care este și asociat majoritar al acesteia, deținând un procent de 95%, alături de Nina Lavinia Coman, care deține un procent de 5%.
Loredana MIHAI
Citește și:
Publichriss SRL ar putea edifica un bloc pe malul Lacului Siutghiol




























