Magistrații Tribunalului Constanța, la data de 6.03.2023, au respins cererile formulate de către inculpaţii Gheorghe Călin Apostol şi Katia Sanginesi, și au decis să înceapă judecata. Decizia nu a fost definitivă, iar cei doi au depus apel, care se va judeca la Curtea de Apel Constanța.
Gheorghe Cătălin Apostol și Katia Sanginesi au fost trimiși în judecată pentru nerespectarea regimului materiilor explozive, la data de 17.01.2023. Dosarul a fost înregistrat la Tribunalul Constanța.
Reamintim că cei doi au fost arestați preventiv în noiembrie 2022. Ei au aruncat bancomate în aer la Castelu, la Pavilionul Expozițional, dar au avut o tentativă și în Mamaia. De asemenea, au acționat și pe teritoriul Italiei, încă din 2020, ea fiind suspectată că face parte dintr-o grupare de tip mafiot, ‘Ndràngheta.
Katia Sanginesi era dată în urmărire de autoritățile din Italia întrucât, așa cum am precizat mai sus, aruncase în aer și acolo bancomate. Însă, iată că ambii au fost prinși de către anchetatorii constănțeni, care îi filau deja, încă de când au dat atacul la Castelu, în noaptea de joi spre vineri, 17 spre 18 noiembrie 2022, în jurul orei 3.00.
Apoi, cei doi au avut o tentativă în Mamaia, iar în noaptea de 28 spre 29 noiembrie 2022 au dat atacul la bancomatul de la Pavilionul Expozițional din municipiul Constanța.
Nicio persoană nu a fost rănită, în schimb a murit o pisică în urma exploziei. Cei doi acționau în numai câteva minute. Formau un cuplu și pe plan amoros, și de aceea au fost supranumiți „Bonnie și Clyde“.
Cei doi și-au recunoscut faptele, iar marți, 29 noiembrie 2022, au avut loc percheziții la domiciliul lor din Constanța. Se pare că femeia era coordonatorul, iar el, executantul. Ambii au fost prinși pe Bulevardul Aurel Vlaicu, în zona Taverna Sârbului, iar italianca mergea agale, cu mâinile în buzunar, ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat.
Liliana BELCIUG



























