Dosarul fostului director al Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Constanţa, Geronimo Răducu Brănescu, acuzat de abuz în serviciu, revine la prima instanță, pentru rejudecare.
În luna august a anului trecut, Tribunalul Constanța a constatat că faptele de corupție reținute în sarcina fostului director al DSVSA, Geronimo Răducu Brănescu, s-au prescris. Procurorii DNA au atacat cu apel hotărârea primei instanțe, astfel încât dosarul a ajuns la Curtea de Apel. Completul instanței superioare a dispus, vineri, 7 iunie a.c., restituirea dosarului la prima instanță, pentru rejudecare.
Practic, Curtea a admis apelurile formulate de DNA, pe de o parte, dar și de inculpat, de cealaltă parte, iar în urma analizării motivelor invocate, instanța a desființat sentința Tribunalului și a dispus rejudecarea pe fondul cauzei.
Decizia Curții vine după circa doi ani de la trimiterea în judecată a inculpatului.
Acuzațiile
Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie Constanţa au dispus trimiterea în judecată a fostului director executiv al DSVSA Constanţa, pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu, „dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit“, potrivit unui comunicat transmis de DNA.
Conform procurorilor Anticorupţie, în decembrie 2014, inculpatul ar fi cumpărat direct şi nu prin licitaţie deschisă sau altă procedură legală privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii, trei bunuri care alcătuiau un grup electrogen, la preţul total de 398.000 de lei.
„De menţionat că bunurile respective ar fi fost achiziţionate de instituţia publică la preţuri mult mai mari decât cele reale (spre exemplu, pentru una dinte componente a fost plătit un preţ de 19,5 ori mai mare decât preţul de achiziţie)“, se afirmă în comunicatul DNA.
Prejudiciul cauzat Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) este de 264.485 de lei (reprezentând diferenţa între preţul real al bunurilor şi preţul plătit), concomitent cu obţinerea unui folos necuvenit, în acelaşi cuantum, pentru societatea comercială de la care au fost achiziţionate bunurile, dispunându-se măsuri asigurătorii, evidenţiază sursa citată. ANSVSA s-a constituit parte civilă în cauză.
Concediat de Ludovic Orban, repus pe funcție de judecători
De precizat că Geronimo Răducu Brănescu a fost director general al ANSVSA, de pe vremea guvernării PSD, iar în 2019, odată cu schimbarea guvernului și trecerea PSD în opoziție, noul prim-ministru instalat la Palatul Victoria, Ludovic Orban, l-a demis pe Brănescu, care s-a adresat instanței în vederea recuperării funcției.
Daniel ALBU




























