Liderii PSD, PNL, USR și UDMR se întâlnesc, miercuri la ora 17:00 la Parlament, pentu a stabili realizarea unei majorități pro-europene. AUR, POT și SOS nu sunt incluse în discuții, ne-au precizat surse politice, potrivit Știri pe Surse.
Potrivit acestora, la întâlnirea de azi nu vor fi negociate niciun fel de funcții, ci se va da semnalul realizării unei majorități guvernamentale pro-europene.
Marcel Ciolacu a discutat deja cu Elena Lasconi
În acest context, șeful PSD, Marcel Ciolacu și președinta USR, Elena Lasconi, s-au întâlnit deja marți la Parlament. Ciolacu a declarat după întâlnirea cu șefa USR că este esențial să păstrăm direcția actuală a României alături de Uniunea Europeană, NATO și în spațiul Schengen.
„Am avut, astăzi, o întâlnire cu doamna Elena Lasconi, candidatul USR ajuns în turul doi al alegerilor prezidențiale, cu care am discutat despre o majoritate parlamentară pro-europeană și despre soluțiile pentru a putea realiza o guvernare care să susțină aceleași valori”, a precizat Ciolacu.
D.A.