În urma accidentului mortal provocat de un polițist din Capitală, în urma căruia și-a pierdut viața o fetiță care traversa regulamentar, ministrul MAI, Lucian Bode, a anunțat că în cadrul ministerului va fi reanalizat modul de recrutare din sursă externă. Acesta s-a declarat șocat de faptul că un polițist a împins victima cu piciorul și că acest lucru este de neconceput.
Lucian Bode a explicat faptul că, indiferent că un polițist se află într-o misiune urgentă sau mai puțin urgentă, acesta va fi scutit de contravenții, nu și de infracțiuni.
Printre altele, Bode a anunțat că va reanaliza recrutarea polițiștilor din sursă externă, așa cum a fost angajat polițistul care a accidentat copila pe trecere era, la rândul lui.
„Din păcate, un polițist din cadrul Secției 5 a Capitalei a accidentat două minore, Raisa pierzându-și viața iar Maria suferind mai multe traumartisme. Regret enorm această tragedie care a șocat o țară întreagă și dincolo de funcția ministerială sunt tatăl unei fetițe de vârstă apropiată cu Raisa, iar sentimentul pe care îl simt este cutremurător. Orice am spune, orice am face, nu o putem aduce pe Raisa înapoi, vorbim de o faptă ireparabilă. Însă pentru familie și pentru opinia publică am obligația să dipun măsuri. Transmit condoleanțe familiei Raisei și însănătoșire grabnică Mariei.
Imediat după producerea tragediei, am solicitat transprență și celeritate în documentarea acestui caz. Am alocat resurse și am sprijinit ancheta. Polițistul a fost pus la dispoziție de către Poliția Capitalei. S-au declanșat verificări la adresa polițistului, el se afla în exercitarea activităților polițienești. Nu era într-o misiune cu caracter urgent. Și dacă te deplasezi în misiune de urgență, cel care conduce o mașină a poliției are obligația să circule cu prudență, nu există scutirea de răspundere penală (…) Un copil omorât pe trecerea de pietoni este o tragedie. Faptul că polițistul a impins cu piciorul ca să vadă dacă mai mișcă mi se pare la fel de tragic ca și accidentul în sine”, a spus ministrul de Interne.
Poliţistul care a accidentat mortal, joi, o fată de 13 ani pe trecerea de pietoni a fost pus sub control judiciar pe o perioadă de 30 de zile de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1. Agentul este cercetat penal pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, el fiind audiat vineri de către procurori. După audiere, anchetatorii au decis că nu se impune reţinerea poliţistului şi l-au plasat sub control judiciar.
Lucian Bode a vorbit și despre tragedia din județșul Giurgiu, de la Bolintin Vale, unde un șofer a fost lovit cu piatra în cap, ceea ce a dus la decesul acestuia.
Recrutarea din sursă externă, reanalizată
„Am decis să reanalizăm procesul de recrutare din sursă externă, pe cât de necesar, pe atât de riscant în unele situații. O să vă prezint care este an de an deficitul de resursă umană. Suntem obligați să recurgem la această procedură pentru a acoperi deficitul, avem deficit de aproape 30 mii de funcții. Vom pune accent pe componenta de recrutare de specialiști. Voi face tot ce îmi stă în putință pentru profesionalizarea sistemului. Am dispus o evaluare managerială a tuturor inspectoratelor. Voi continua să dispun măsuri care să ducă la o curățenie în propria noastră ogradă. Pădure fără uscături nu există, dar indiferent despre cine ar fi vorba, aceste măsuri, pe componenta de integritae vor fi luate și în anul 2022” , a mai precizat Lucian Bode, luni dimineață, în cadrul unei conferințe de presă.
Daniel ALBU




























