Incubatorul de Afaceri al Constanței ar putea fi gata la sfârșitul anului viitor. Sediul va fi în clădirea Casei Embiricos, fostul Palat al Navigației, de la intersecția străzilor Nicolae Titulescu și Dr.prof. Ion Cantacuzino. Lucrările de reabilitare erau realizate în procent de 65% în luna august. Totodată, termenul de finalizare a fost prelungit până în luna mai 2026. În cursul zilei de 7 octombrie, municipalitatea a lansat licitația pentru restul lucrărilor rămase de executat.
Obiectivul general al proiectului constă în transformarea Casei Embiricos într-un incubator de afaceri destinat sectorului industriilor creative, ce îşi propune să devină primul hub regional al comunităţii antreprenoriale angrenate în acest sector din Regiunea Sud-Est şi să contribuie la sporirea competitivităţii regionale, la generarea de inovaţii şi la crearea de noi locuri de muncă calificate şi plătite competitiv.
În cadrul incubatorului, vor fi asigurate servicii de suport pentru firmele incubate şi vor fi create mecanisme de facilitare a transferului de experienţă, know-how şi cunoştinţe specifice dezvoltării afacerilor de succes, atât către noii antreprenori din industriile creative, cât şi către întreaga comunitate antreprenorială din Regiunea Sud-Est.
Valoarea totală estimată a achiziției pentru restul de lucrări este de 5.036.171.16 lei fără TVA, iar cei interesați pot depune oferte de preț până la data de 24.10.2024, ora 15.00.
Potrivit reprezentanților Primăriei Constanța este vorba despre lucrări suplimentare. „Au apărut lucrări suplimentare pe parcursul execuției, având în vedere stadiul de degradare al imobilului și valoarea sa istorică. Aceste lucrări suplimentare sunt scoase la licitație. Contractul inițial rămâne valabil”, au precizat aceștia.
Obiectivul de investiții „Incubator de afaceri Constanţa“ este finanțat în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa Prioritară 2 – Îmbunătăţirea competitivităţii întreprinderilor mici şi mijlocii Prioritatea de investiţii. Dar nu a fost finalizat la sfârșitul anului 2023, așa că restul lucrărilor ar urma să fie finanțate prin Programul Regional Sud-Est 2021 – 2027. Finanțarea încă nu a fost semnată,
Conform Municipalității, reabilitarea Casei Embiricos va fi finalizată până în luna mai 2026. Valoarea totală a proiectului este de 30 de milioane de lei, TVA inclus.
Mihaela GIUGLEA