Consulatul Onorific al Republicii Coreea la Constanța și-a deschis zilele trecute porțile. Mădălina Ana Toma a fost învestită în funcția de consul onorific al Republicii Coreea la Constanța.
Prezent la eveniment, ambasadorul RIM Kap-soo a menționat progresul relației de cooperare dintre România și Coreea – concretizat printr-o serie de vizite la nivel înalt în ultima perioadă, subliniind astfel importanța județului Constanța în cooperarea în domeniul infrastructurii, avansată prin semnarea Memorandumului de Înțelegere între Autoritatea Portuară Busan și Portul Constanța, cu ocazia vizitei oficiale în România a prim-ministrului Han Duck-soo în luna mai 2023.



De la eveniment nu a lipsit nici Corina Martin, consul onorific al Republicii Kazahstan la Constanţa, dar nici primarul Vergil Chițac.
Facem precizarea că miercuri, 26 iunie, cu ocazia ceremoniei de deschidere a Consulatului Onorific al Republicii Coreea la Constanța, E.S. dl. ambasador RIM Kap-soo a adresat felicitări Mădălinei Ana Toma pentru numirea în calitate de Consul Onorific.
Ambasadorul a menționat progresul relației de cooperare dintre cele două țări care a fost concretizat printr-o serie de vizite la nivel înalt în ultima perioadă, subliniind astfel importanța județului Constanța în cooperarea în domeniul infrastructurii, avansată prin semnarea Memorandumului de Înțelegere între Autoritatea Portuară Busan și Portul Constanța, cu ocazia vizitei oficiale în România a prim-ministrului Han Duck-soo în luna mai 2023.
A.V.



























