La data de 25 octombrie a.c., polițiști din cadrul Biroului de Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat activități preventiv-informative în rândul adolescenților prezenți în zona unui centru comercial din municipiul Constanța.
Astfel, polițiștii le-au explicat tinerilor aspecte referitoare la riscurile la care se expun dacă aleg să consume droguri.
Polițiștii vă recomandă:
– Nu încerca consumul de droguri, cândva vei deveni în mod sigur dependent de ele!
– Gândește-te de două ori înainte să accepți diferite propuneri cu privire la droguri!
– Nu îți dovedești curajul sau bărbăția consumând droguri; cel mult, dovedești că ești o persoană slabă și influențabilă!
– Nu intra în relație cu plasatorii de droguri, indiferent cât de tentante sunt „atențiile” (doze gratuite, bani, obiecte etc.)!
– Dacă ai un prieten consumator de droguri nu îl ocoli și îndrumă-l să ceară sprijinul familiei, profesorilor, medicului sau altor persoane care îl pot ajuta!
L.B.



























