Majestatea Sa Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală Principele Radu au ajuns miercuri, 4 iunie a.c., în municipiul Constanța, pentru o vizită de două zile.
În cursul după-amiezii, Majestatea Sa și Principele Radu au urcat la bordul Fregatei „Regina Maria”, unde au fost întâmpinați de viceamiralul Mihai Panait, Șeful Statului Major al Forțelor Navale.
Custodele Coroanei a primit salutul gazdelor, în frunte cu comandorul Mitel-Laurențiu Alexandru, comandantul navei. Comandantul și ofițerii au făcut o prezentare a fregatei, cu precădere a principalelor capabilități operaționale. Au avut loc discuții cu membrii echipajului. Oaspeții regali au vizitat Centrul de comandă a luptei, comanda de navigație și puntea, apoi au semnat în Cartea de Onoare.
Vizita a inclus și expoziția Muzeului Național al Marinei Române, prezentată de dr. Andreea-Maria Croitoru, șeful Secției de Istoria Marinei. Piese de interes din istoria marinei, aflate în strânsă conexiune cu familia regală au provocat interesul distinșilor oaspeți. De asemenea, cele mai recente apariții editoriale ale specialiștilor MNMR au fost dăruite Majestății Sale.
A.C.



























