foto: psd.ro
Într-un interviu acordat, luni, 4 februarie a.c lui Mihai Gâdea la Sinteza Zilei, la postul de televiziune Antena 3, președintele intermar Partidului Social Democrat, Marcel Ciolacu a declarat faptul că votul final pe moțiunea de cenzură va alea loc miercuri, 5 februarie, deși fusese planificat inițial pentru ziua de joi, 6 februarie. Acesta a afirmat că voturile pentru moţiune există, iar după căderea Guvernului PSD va înainta preşedintelui o propunere de premier „greu de refuzat”.
„Propunerea noastră va fi miercuri la ora 12:00, votul pe moțiune. Nu are rost să mai lungim. În momentul de față există voturile pentru ca această moțiune să treacă. Noi ne dorim să dăm Guvernul Orban jos și cred că vom reuși miercuri”, a declarat Marcel Ciolacu.
Marcel Ciolacu a mai subliniat că următorul pas este ca PSD să meargă la președintele Klaus Iohannis cu o propunere de prim-ministru.
„Mai departe intrăm într-o logică constituțională. Vom merge cu o propunere de premier care nu este membru PSD. Este vorba despre un intelectual de stânga recunoscut și un om ca el, din punctul nostru de vedere, va fi greu de refuzat pentru președintele României”, a mai precizat Ciolacu.



























