• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
15 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Meci decisiv pentru FC Farul

6 decembrie, 2022
in Ultima Ora
0
Foto: F.C. Farul

Foto: F.C. Farul

4
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Cu un parcurs de senzație în Superligă, unde este pe primul loc, FC Farul privește acum și spre Cupa României. Obiectivul formației antrenată de Ghoerghe Hagi este accederea în sferturile de finală ale competiției.

În ultima etapă a grupelor Cupei României, FC Farul va înfrunta, pe teren propriu, CFR Cluj.

Cele două fac parte din grupa C, una extrem de complicată în ceea ce privește calculele pentru primele două locuri, cele ce asigură calificarea în faza sferturilor de finală.

GRUPA C

LocEchipaMVEIGolPct
1.CFR Cluj21106-14
2.Universitatea Cluj21105-14
3.Farul Constanța21104-24
4.FC Rapid 192321014-33
5.CSM Alexandria20112-61
6.CSC Dumbrăviţa20021-90

CSM Alexandria și CSC Dumbrăvița nu mai au șanse de calificare, astfel rămân 4 formații în cursa pentru două locuri, dintre care trei cu 4 puncte și una cu 3 puncte!

Dacă și Farul-CFR și U Cluj-Rapid, celălalt meci al grupei cu implicații în lupta pentru calificare, se termină la egalitate, vom avea trei formații cu 5 puncte, departajate potrivit următoarelor criterii:

Criterii de departajare

În competițiile fotbalistice din România se aplică criteriile de departajare prevăzute în art. 27 alin. 3 din ROAF, iar dacă și după aplicarea acestora egalitatea se va menține, departajarea se va face conform art. 27 alin. 4 din ROAF.

Art. 27 alin. 3 prevede: „Dacă două sau mai multe echipe acumulează acelaşi număr de puncte după ce au jucat toate meciurile programate în campionat/sezonul regular, clasamentul se va stabili pe baza aplicării, în ordine, a următoarelor criterii:
a. Numărul mai mare de puncte obţinute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte;
b. golaverajul mai bun în jocurile directe;
c. numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe;
d. numărul mai mare de goluri marcate în deplasare în jocurile directe;
e. golaverajul general mai bun (diferenţa între golurile marcate şi primite în toate jocurile din campionat);
f. numărul mai mare de goluri marcate în toate jocurile de campionat.”

*Punctul d. a fost abrogat prin decizia de Comitet Executiv din data de 27 iunie 2021: “Aprobă cu unanimitate de voturi abrogarea criteriului de departajare privind numărul mai mare de goluri marcate în deplasare în jocurile directe”.

Art. 27 alin. 4 prevede: „Dacă şi după aplicarea acestor criterii egalitatea se menţine, se vor disputa jocuri de baraj pentru a se stabili câştigătoarea titlului, promovarea, retrogradarea sau participarea în competiţiile europene.”

Tags: F C Farulstiri
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO. Mai mulți bărbați în costume de Moș Crăciun au cântat pe străzile din Năvodari

Next Post

Vizibilitate redusă din cauza ceții pe Autostrada A2 București- Constanța

Alte Stiri

Ultima Ora

VIDEO. Tragedie în Spania! Două trenuri s-au ciocnit pe ruta Madrid-Andaluzia. Numărul morților este estimat la aproape 50

28 octombrie, 2026
11
Ultima Ora

Oncoria Med Constanța efectuează radiografii cu aparatură performantă

28 octombrie, 2026
14
Ultima Ora

Rompetrol a sprijinit modernizarea Laboratorului de Automatizarea Proceselor din cadrul UPG Ploiești

28 octombrie, 2026
38
Ultima Ora

VIDEO. Reținut și propus pentru arestare după mai multe furturi din locuințe din Medgidia

28 octombrie, 2026
25
Ultima Ora

FOTO. Constanța, sub asediul ploilor torențiale: echipele municipalității au intervenit pentru înlăturarea efectelor furtunii

28 octombrie, 2026
53
Ultima Ora

loana Tufaru, decizie radicală după diagnosticul medicilor. Începe tratamentul cu injecții pentru slăbit: „Stau cu calmantele în geantǎ”

28 octombrie, 2026
37
Foto- Fcebook ANAF
Ultima Ora

Situație halucinantă la ANAF: un inspector fiscal era și contabilul firmelor pe care le verifica

28 octombrie, 2026
100
Sursă foto: stiripesurse.ro
Ultima Ora

Alerta mondială de securitate cibernetică a produs panică în România. 17.500 de instituţii publice au fost notificate

28 octombrie, 2026
52
Ultima Ora

Lucrările de modernizare a iluminatului public continuă în mai multe zone din Constanța

28 octombrie, 2026
23
Next Post

Vizibilitate redusă din cauza ceții pe Autostrada A2 București- Constanța

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

VIDEO. Schimbări la Spitalul Județean Constanța. Mihaela Pundiche a cerut explicații în ședința Consiliului Județean. Ce răspuns a primit de la managerul Raluca Ștefan

28 octombrie, 2026

VIDEO. Tragedie în Spania! Două trenuri s-au ciocnit pe ruta Madrid-Andaluzia. Numărul morților este estimat la aproape 50

28 octombrie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.