Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, 3 noiembrie a.c., prognoza meteo pe regiuni pentru următoarele două săptămâni. În debutul săptămânii vom avea parte de temperaturi mai ridicate decât normalul perioadei, însă de marți, 4 noiembrie a.c., vremea se răcește, apropiindu-se de valorile normale.
Totodată, ploile sunt așteptate local, cu o probabilitate mai mare în jurul datelor de 11–12 noiembrie a.c..
Vremea în Dobrogea
În prima zi a săptămânii, îndeosebi în partea continentală a regiunii vor mai fi maxime de temperatură ușor peste 20 de grade, însă de marți (4 noiembrie), vremea va intra într-un proces de răcire, iar temperaturile maxime vor fi în general de 15…16 grade. După 11 noiembrie valorile termice ar putea să mai scadă, astfel prezenta estimare indică valori maxime de 13…14 grade. În primele nopți din inteval vor fi temperaturi minime în jurul a 10 grade, după 6 noiembrie aceste vor scădea spre o medie regională de 7…8 grade, iar spre mijlocul lunii sunt estimate valori în jurul a 6 grade. Local și temporar vor fi ploi în prima săptămână de prognoză, iar cu o probabilitate ridicată și în 11 și 12 noiembrie.
L.M.



























